اهم اخبار

افزایش تمایل مردم به مصرف برنج ایرانی/ کمبود برنج و عدس نداریم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی، یکی از دلایل گرانی برنج ایرانی را افزایش تمایل مردم به مصرف این کالا عنوان کرد و گفت: هیچ کمبودی در زمینه برنج و عدس نداریم.‌

کاوه خاکسار در گفتگو با مهر با بیان اینکه برنج در بازار به اندازه کافی وجود دارد، اظهارداشت: یکی از دلایل گرانی این کالا آن است که اخیرا مردم به مصرف برنج‌های تولید داخل علاقه بیشتری پیدا کرده‌اند، ضمن اینکه  قیمت این کالا باید در سیستم خرده‌فروشی کنترل شود.

مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون  قیمت برنج در گیلان و مازندران روند نزولی دارد، گفت: براساس گزارشاتی که به ما رسیده، قیمت برنج در استان‌های یاد شده رو به کاهش است.

خاکسار، متوسط قیمت کشوری برنج را در مراکز خرده فروشی بین ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان اعلام و اضافه کرد: قیمت انواع برنج بسته به نوع و کیفیت آنها با هم متفاوت است.

وی تصریح کرد: قیمت منطقی و واقعی برنج  با احتساب سود و کرایه حمل آن، در مراکز خرده فروشی بین ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان است.

مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه سازمان‌های نظارتی باید بر این موضوع نظارت داشته باشند، افزود: مساله این است که برنج در انبارهای گیلان و مازندران کم نیست و دلیل  گرانی این کالا را نمی‌توان کمبود آن عنوان کرد.

وی با اشاره به افزایش تمایل مردم به مصرف برنج داخلی، افزود: همواره قیمت ارقام پرمحصول برنج در کشور ارزان بود اما امسال قیمت این محصولات از جمله برنج شیرودی، کشوری و غیره  هم بالا رفته  است.

توسعه سطح زیرکشت ارقام پرمحصول برنج

این مقام مسئول با بیان اینکه به همین دلیل امسال سطح زیر کشت ارقام پرمحصول بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: هدف‌گذاری ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه، حدود ۴۵ درصد محصولی که کشت می‌کنیم، از ارقام پرمحصول باشد.

خاکسار درباره افزایش قیمت عدس نیز اظهار داشت: متوسط قیمت کشوری هر بسته عدس دانه درشت درجه یک ایرانی به طور عمده و براساس اعلام بانک مرکزی حدود ۸۵۰۰ تومان است، ضمن اینکه با توجه به میزان تولید و واردات انجام شده کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر کشت عدس و نخود را در کشور داریم، گفت: طبیعی است تا زمان برداشت این محصولات قیمت آنها نیز مقداری افزایش پیدا می‌کند و با ورود محصول نو مجددا قیمت‌ها ارزان می‌شود.

خاکسار با اشاره به اینکه طبیعی است هر ساله با توجه به نرخ تورم و افزایش سایر هزینه‌های تولید، قیمت محصولات کشاورزی نیز مقداری بالا برود، ادامه داد: البته گاهی  قیمت‌ها در بازار به شکل کاذب افزایش می‌یابد.

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *