افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی در جهان/ افزایش ۲۵ دلاری قیمت خوراک دام در یک روز

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

افزایش تند و تیز قیمت خوراک دام در بازار جهانی هشدار برای مسئولان است که بیش از ۷۵ درصد نیاز کشور از واردات تامین می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، به نقل از بلومبرگ، روز گذشته در آخرین روز کاری از هفته، قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود ۲۵ دلار در هر بوشل افزایش یافت. این قراردادها برای ماه جولای یعنی دو ماه آینده بسته شده و مفهوم آن این است که همچنان قیمت این محصول استراتژیک در ماه های آتی رو به بالا خواهد بود.

قیمت این محصول استراتژیک در ماه گذشته هم با افزایش بی سابقه مواجه بود و از ۵۵۹ به ۶۶۰ دلار در هر بوشل رسید. یعنی ۱۰۱ دلار افزایش یافت. قیمت هر بوشل ذرت که واحد سنجش وزن این محصول است با ۲۵ دلار افزایش به قیمت ۶۷۳٫۲۵ دلار به فروش رفت.

افزایش قیمت محصولات اساسی تنها محدود به ذرت نیست بلکه قیمت محصولاتی مانند گندم و دانه ها روغنی هم افزایش های زیادی داشتند.

به طوری که قیمت گندم روز جمعه آخرین روز کاری هفته ۵٫۷۵ دلار در هر بوشل گرانتر شد.
 

بلومبرگ می نویسد بازارهای جهانی سال ۲۰۲۱ را با جهش قیمت در انواع کالاهای اساسی شروع کرده و به دلیل رشد مناسب اقتصادی که پیش بینی شده بعید است این مسیر عوض شود. افزایش قیمت در همه محصولات اساسی از ذرت گرفته تا گندم و انواع فلزات اساسی دیده می شود.

بر اساس این گزارش، ایران بیش از ۷۵ درصد نیاز خود به خوراک دام و ۹۰ درصد نیاز به دانه ها روغنی را وارد می کند در باره گندم هم برخی سالها وارد کننده است سال گذشته ۳ میلیون تن گندم وارد کرد.

سرویس خبری: بین الملل

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *