اهم اخبار

افزایش قیمت خوراکی‌ها در بهمن‌ماه/ قندو ‌شکر در یک ماه ۱۱٫۷ درصد گران شد+جدول

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

شاخص کل قیمت کالاها شامل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷٫۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از فارس، شاخص کل قیمت کالاها شامل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷٫۲ درصد افزایش یافت. برایند گزارش بدست آمده از خیز دوباره افزایش تورم در کشور خبر می‌دهد.

گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن تورم ۵۷٫۲ درصدی را در بهمن ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸ تجربه کرده و نیز روغن و چربی‌ها ۹۹٫۵ درصد گران شده است.

میوه و خشکبار از این قاعده مستثنی نبوده و افزایش ۸۸٫۲ درصد را ثبت کرد. در مجموع کل اقلام سبد مصرفی شامل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بیش از ۴۰ درصد در بهمن نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته‌اند.

در اقلام غیرخوراکی مانند پوشاک و کفش تورم ۴۹٫۷ درصد مبلمان و لوازم خانگی، ۶۶٫۹ درصد بهداشت و درمان، ۳۷٫۸ درصد حمل و نقل، ۵۶٫۷ درصد تفریح و فرهنگ، ۵۹٫۵ درصد گران شده‌اند.

یکی از شاخصه‌های مهم افزایش یا کاهش تورم کالاها و خدمات بررسی نرخ تورم ماهانه کالاها محسوب می‌شود.

طبق اطلاعات جدول که مرکز آمار آن را ثبت کرده، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بهمن نسبت به دی ماه امسال ۵٫۳ درصد رشد نشان می‌دهد.یعنی در یک ماه تورم بیش از ۵درصد افزایش یافته است.برای گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۵٫۸ درصد، سبزیجات ۹٫۶ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۱۱٫۷ درصد افزایش ماهانه به ثبت رسیده است.

کمترین تورم ماهانه در خوراکی‌ها مربوط به خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده و چای، قهوه،‌کاکائو، نوشابه و آبمیوه است. در بخش غیرخوراکی و خدمات رشد منفی ۶٫۳ برای آب و برق و سوخت ثبت شده و پس از آن ارتباطات در جایگاه دوم قرار گرفته است. رتبه سوم نیز به مسکن،‌آب و برق و گاز و سایر سوخت‌ها با نرخ صفر گزارش شد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: فارس

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *