اهم اخبار

افزایش قیمت خوراک دام در بازارهای جهانی/ کرونا صادرکنندگان را محدودتر کرد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

امروز قیمت خوراک دام ، دانه‌های روغنی و شکر در بازارهای جهانی افزایش یافت و کشورهای صادر کننده رغبت چندانی برای صادرات ندارند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت انواع خوراک دام و دانه‌های روغنی و کالاهای اساسی مانند شکر و دام زنده با افزایش قابل توجهی همراه شد.

امروز قیمت هر بوشل ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود سه دلار افزایش یافت و به قیمت ۵۵۷ دلار به فروش رسید.

خوراک دام برای کشورهای جهان که ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی را تشکیل می‌دهد بسیار با ارزش است و صادرکنندگان آن نیز محدود هستند.

پس از شیوع ویروس کرونا این کشورها صادرات خود را محدودتر کرده‌اند از جمله روسیه برای صادرات اینگونه محصولات و کالاهای اساسی عوارض دو برابری وضع کرده است.

صادرکنندگان اولویت تأمین داخل را به صادرات ترجیح داده‌اند در این میان ایرانی‌ها نزدیک به ۸۰ درصد به واردات این نهاده‌ها وابسته است و از خارج تأمین می‌کند.

یکی از مهمترین دلیل افزایش قیمت محصولات پروتئینی مانند گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات در چند ماه اخیر به رغم فراوانی تولید بالا بودن قیمت نهاده‌ها و کمبود آن در داخل بود.

* قیمت دانه‌های روغنی افزایش یافت

امروز در بازارهای جهانی قیمت دانه روغنی سویا با ۶ دلار افزایش، هر بوشل به قیمت ۱۴۲۵ دلار معامله شد. ایران وابستگی ۹۰ درصدی به تأمین دانه‌های روغنی دارد و علیرغم برنامه‌های خودکفایی که در دهه‌های اخیر در وزارت جهاد کشاورزی وضع شده اما موفقیت چندانی حاصل نشده است.

امروز در بازارهای جهانی قیمت شکر ۳۲ سنت، دام زنده ۲۰ سنت افزایش داشت.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: فارس

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *