اهم اخبار

افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی/ اصلاح قیمت گندم برای جلوگیری از پرداخت پول به کشاورز خارجی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

امروز قیمت گندم در بازارهای جهانی بیش از یک دلار افزایش یافت و زنگ هشداری دیگر به صدا درآمد که به جای ریختن پول به جیب کشاورز خارجی، نرخ خرید را در داخل اصلاح کنیم.

به نفل از فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت انواع خوراک دام از سویا گرفته تا ذرت افزایش قابل توجهی داشت.هر بوشل سویا با ۸ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۰۷۱ دلار و هر بوشل ذرت با ۲٫۷۵ دلار افزایش به قیمت ۴۱۱ دلار معامله شد. امروز قیمت گندم هم در بازارهای جهانی با افزایش ۱٫۵ دلار مواجه شد و هر بوشل از این محصول استراتژیک به قیمت ۶۳۳ دلار به فروش رفت. 

دانه‌های خوراکی هم از قافله افزایش قیمت‌ها عقب نماندند. سویای خوراکی ۴٫۵ دلار و سویای روغنی ۲۷ سنت و کانولا که برای استحصال روغن استفاده می‌شود ۱٫۲ دلار رشد داشت. 

سالانه بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار برای واردات انواع خوراک دام و طیور ارز از کشور خارج می‌شود. ایران بیش از ۷۰ درصد در تأمین نهاده‌های خوراک دام وابسته است. هرگونه افزایش قیمت در بازارهای جهانی باعث خروج بیشتر ارز از کشور می‌شود. 

ایران اگرچه در گندم خودکفا است اما این خودکفایی پایدار نیست. سال گذشته حدود ۳ میلیون تن گندم وارد کرد. امسال نیز خرید دولتی مشابه سال گذشته است و به نظر می‌رسد که باز نیاز به واردات گندم وجود داشته باشد. با این حال دولت امسال خرید تضمینی گندم را کیلویی ۴ هزار تومان تعیین کرده که از نظر کارشناسان رقم بسیار کمی است. آنها می‌گویند دولت به جای اینکه دو برابر پول خرید تضمینی داخل را به جیب کشاورز خارجی بریزد و گندم وارد کند نرخ خرید تضمینی را مناسب‌تر کند تا تولیدکنندگان داخلی به این کشت محصول استراتژیک ترغیب شوند و نیاز به واردات نباشد. 

سرویس خبری: بین الملل

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *