اهم اخبار

امسال ۵۰۰ روستا بازار راه‌اندازی می‌شود

بدون دیدگاه

رئیس سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه یکی از راهبردهای اصلی باید توزیع و بازاریابی محصولات تولیدی جامعه عشایری باشد، گفت: امسال ۵۰۰ روستابازار راه اندازی می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ ایوب فصاحت در گردهمایی مدیران‌ عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های عشایری کشور گفت: تعاونی‌ ها یک الگوی اقتصادی هستند و اساس تعاونی‌ها در اقتصاد این است که تولید و توزیع ثروت را عادلانه کنند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه امروز در اقتصاد کشور هیچ ساختاری مانند تعاونی‌ها وجود ندارد که توزیع عادلانه ثروت را انجام دهد، افزود: اگر تعاونی‌ها در چرخه توزیع سهیم نباشند، بدون تردید تولید هم با ضرر مواجه می‌شود.

به گفته او، گوشت و محصولاتی که جامعه عشایری تولید می‌کنند خاص است و لازم است برندسازی شود.

فصاحت با بیان اینکه امسال تعداد ۵۰۰ روستابازار را در کشور راه‌اندازی می‌کنیم، افزود: جامعه عشایری نیز باید در این بازارها سهم داشته باشند.

او با بیان اینکه هیچ ساختاری به جز تعاونی‌ها نمی‌تواند عدالت در حوزه عشایر را برقرار کند، گفت: حمایت از تعاونی‌ها کوتاه‌ترین مسیر در اعتلای اقتصاد جامعه عشایری و روستایی کشور است.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ادامه داد: امروز تمام حوزه‌های تعاونی در کشور نقش اصلی خود را از دست داده‌اند و به‌دنبال سودآوری بیشتر هستند و تنها جایی که بدون دست خوردگی مانده بخش عشایری است.

سهم تعاون از اقتصاد کشور فقط ۳.۵ درصد است

به گفته او، در اسناد بالادستی سهم تعاون از اقتصاد کشور باید ۲۵ درصد باشد، اما طبق آمار در حال حاضر ۳.۵ درصد است که نسبت به آن چه باید باشد پایین‌تر است.

فصاحت با بیان اینکه عشایر باید سهم خود را در اقتصاد تولید به ‌دست آورند، گفت: تشکل‌ها و تعاونی‌های عشایری باید در بخش توزیع نقش‌آفرینی کنند و از فن‌آوری‌های روز در این زمینه استفاده کنند.

او با اشاره به این که تعاونی‌ها از کمبود سرمایه رنج می‌برند، گفت: هیچ محدودیتی برای مساعدت و کمک به تعاونی‌های عشایری کشور در تامین سرمایه در گردش و ارائه تسهیلات نداریم.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *