اهم اخبار

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی: انصراف کشاورزان از کشت گندم با اعلام قیمت خرید تضمینی

بدون دیدگاه

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی گفت: بسیاری از گندمکاران پس از اعلام قیمت تضمینی ۱۴۷۰ تومان از کشت گندم صرفنظر کردند و محصولات دیگری جایگزین خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از صدا و سیما؛ محمدشفیع ملک زاده با اشاره به اینکه هزینه تمام شده هر کیلو گندم با احتساب افزایش قیمت نهاده ها ۲ هزار تومان است، افزود: مسئولان و کارشناسانی که در شورای اقتصادی قیمت ۱۴۷۰ تومان را تصویب کردند، یا از تولید و فرآیند آن بی اطلاع هستند و یا اینکه بدون در نظر گرفتن تمام هزینه ها؛ قیمتی غیر کارشناسی را مصوب کردند.

وی تصریح کرد: از غروب روز چهارشنبه ۳۰ آبان که قیمت خرید تضمینی اعلام شد بسیاری از کشاورزان بویژه استان های جنوبی کشور با سازمان صنفی تماس گرفتند و اعلام کردند از کشت گندم منصرف شدند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی گفت: با این روند اجرای الگوی کشت امکان پذیر نخواهد بود چون قطعاً محصولات دیگری مانند سبزی و صیفی جایگزین گندم می شود و این محصولات علاوه بر مصرف آب زیاد و افزایش مصرف آب تعادل بازار این گروه از محصولات را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

شفیع ملک زاده افزود: کشاورزی با من تماس گرفت و اعلام کرد ۶ هکتار از زمین خود را که به کشت گندم اختصاص می داد برای کشت محصولات دیگر آماده سازی کرده است چون کشت گندم با این قیمت به صرفه نیست.

وی گفت: مراکز فروش بذر در مناطق مختلف کشور در گزارشی اعلام کردند که بذر گندم حتی یک چهارم سال گذشته نیز فروش نداشته است.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی افزود: براساس گزارش های استان های مختلف در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سطح زیر کشت گندم ۶۰ درصد کاهش یافته است.

شفیع ملک زاده تصریح کرد: هم اکنون کشورهای همسایه مشتری بسیار خوبی برای محصول گندم مناطق مرزی هستند و به راحتی هر کیلو گندم را ۲۵۰۰ تومان به بالا خریداری می کنند آنها مشتری های خوبی هستند و قطعاً گندمکاران مناطق مرزی محصول خود را به آنها خواهند فروخت که متأسفانه ضربه ای است بر خودکفایی گندم.
وی تاکید کرد: قیمت های مصوب شورای عالی اقتصاد به هیچ وجه مورد رضایت نیست و طبق قانون ، صنف تعیین کننده قیمت است و جای تعجب دارد وقتی صنف کشاورزان و وزارت جهاد کشاورزی قیمت را اعلام کردند آنها چگونه قیمت را تغییر می دهند و تصویب می کنند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی گفت: اعضای شورای عالی اقتصاد باید منابع مالی مورد نیاز برای خرید را تأمین کنند و اصلاً بنا نیست که قیمت را کارشناسی و تعیین کنند.

شفیع ملک زاده افزود: قیمت اقلام و نهاده های تولید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته آن وقت چطور ممکن است که کشاورز با افزایش قیمت ۱۰ درصدی گندم بکارد.

وی گفت: قطعاً کشاورزان در این شرایط بهترین کار را نکاشتن محصول می دانند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی از ارسال نامه به دفتر مقام معظم رهبری، کمیسیون کشاورزی مجلس، رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و افزود: در این نامه ها درخواست کردیم در قیمت خرید تضمینی ۲۵ قلم محصول راهبردی تجدید نظر شود چون این قیمت ها به هیچ وجه مورد رضایت نیست.

شفیع ملک زاده گفت: واقعاً چه دلیلی دارد کشاورز با هزینه های سنگین تولید و زحمت شبانه روز محصول تولید کند و آن وقت نصف قیمت تمام شده آن را به دولت بفروشد؟!

وی افزود: این قیمت ها به هیچ وجه مورد تأیید مسئولان بخش کشاورزی نیست و آنها نیز به این قیمت ها معترض اند.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *