اهم اخبار

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران از ورود اولین محموله غذایی صادراتی ایران به موصل عراق خبر داد.

بدون دیدگاه

مهدی کریمی تفرشی گفت: بعد از نابودی داعش و برقراری امنیت نسبی در موصل عراق، صادرات مواد غذایی شرکت‌های ایرانی به این منطقه عراق آغاز و اولین محموله غذایی صادراتی هم وارد بخش قدیمی موصل شده است.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران افزود: در حال حاضر شرکت‌های ایرانی با صادرات حدود ۹۰۰ میلیون دلار مواد غذایی به کشور عراق، حدود ۱۵ درصد محصولات غذایی وارداتی این کشور را تامین می‌کنند.
وی اضافه کرد: بسیاری از شرکت‌های تولیدی کشورمان هنوز با ظرفیت ۵۰ درصد فعال هستند و اگر این ظرفیت تولید افزایش یابد می‌توان سهم بیشتری از صادرات محصولات غذایی در کشورهای مختلف از جمله عراق را در اختیار گرفت.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران گفت: عراق به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران، همواره بیشترین حجم صادرات مواد غذایی از ایران را به خود اختصاص داده است البته برخی شرایط مثل ناامنی‌ها و وجود داعش برای مدتی محدودیتی هایی را بوجودآورده بود.
کریمی تفرشی افزود: عراق، امارات، کویت، چین، افغانستان، ترکیه، جمهوری کره، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و اندونزی کشورهایی هستند که حدود ۸۰ درصد از صادرات مواد غذایی ایران به آن‌ها انجام می‌شود و در بین عراق بیشترین دریافت کننده مواد غذایی ایران است.
وی با بیان اینکه ترکیه، چین، عربستان، آمریکا و کره جنوبی، رقبای جدی ایران در بازار عراق هستند، گفت: مواد غذایی یکی از نیازهای مهم بازار عراق محسوب می‌شود که تجار و بازرگانان باید در این زمینه توجه و برنامه ریزی خاصی را اعمال کنند و به کیفیت کالاهای خود توجه ویژه‌ای داشته باشند و در مواردی که کیفیت برخی کالا‌ها به تدریج کاهش یافته است، در تجارت تاثیر منفی می‌گذارد.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران تاکید کرد: همه کالا‌ها و محصولات غذایی صادراتی به عراق باید دارای دو برچسب لاتین و عربی باشد و اگر این برچسب را نداشته باشد در مبادی ورودی عراق با مشکل مواجه می‌شوند، زیرا موسسه استاندارد عراق برای ارسال کالاهای ایرانی به این کشور دستور داده تا کالا‌ها دارای این دو نوع برچسب باشند.
کریمی تفرشی خاطرنشان کرد: انواع میوه، سبزی، انواع روغن‌های نباتی و حیوانی، انواع نوشابه ها، انواع چاشنی ها، انواع رب‌ها، تخم مرغ، لبنیات، خشکبار، ماهی، گوشت سفید و قرمز، محصولات معدنی و بسیاری دیگر از محصولات غذایی ایران به عراق صادر می‌شود.
وی اضافه کرد: عراق دارای دومین منابع ذخایر نفتی جهان بوده و سالانه بیش از ۶۵ میلیارد دلار واردات دارد که از این رقم حدود ۸ میلیارد دلار واردات مواد غذایی است، لذا شرکت‌های ایرانی با توجه به پتانسیل بالایی که در تولید دارند می‌توانند سهم قابل توجه‌ای از این بازار را در دست بگیرند.
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران در پایان با بیان اینکه صادرات محصولات غذایی ایران طی یک دهه اخیر از ۵۰۰ میلیون دلار سال ۸۵ الان به حدود ۶ میلیارد دلار افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر سالانه حدود ۱۳۰ میلیون تن انواع مواد غذایی در کشور تولید می‌شود و برخی کالا‌ها و مواد غذایی در واحد‌های تولیدی کشور دو یا سه برابر بیشتر از نیاز داخل تولید می‌شود.

 

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *