اهم اخبار

ایران برنامه ای برای خودکفایی گندم در سال ۹۵ دارد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

[heading]وزیر جهاد کشاورزی گفت، ایران قصد دارد در آینده با افزایش میزان محصول گندم خود در تولید این کالا به خودکفایی برسد.[/heading]

به گزارش خبرگزاری موج، محمود حجتی در پاریس گفت، ایران قصد دارد در آینده با افزایش میزان محصول گندم خود در تولید این کالا به خودکفایی برسد، اما همچنان به واردات ذرت و جو وابسته خواهد بود.
ایران در سال‌های اخیر یکی از وارد کنندگان عمده گندم در جهان بوده است. حجتی در مجمع تجاری ایران و فرانسه گفت، واردات سالانه گندم ایران در سال جاری که تا ماه مارس ادامه دارد به ۱٫۵ میلیون تن کاهش یافته و کشور امیدوار است تا در سال آینده به خودکفایی در تولید گندم برسد.
دولت ایران اوایل ماه جاری اعلام کرد در حال بررسی کاهش ۲ میلیون تنی حجم ذخایر گندم استراتژیک خود و رساندن آن به ۳ میلیون تن است تا در هزینه‌های ذخیره سازی گندم صرفه جویی نماید.
حجتی بدون اشاره به طرح کاهش حجم ذخایر گندم کشور گفت، تولید گندم داخلی از بهبود شیوه‌های آبیاری و تکنولوژی مربوط به بذرها منتفع خواهد شد.
«با توجه به میزان سطح زیر کشت گندم، مشکل ما بیشتر مربوط به میزان محصولی است که برداشت می‌شود… ما امیدواریم با افزایش میزان برداشت محصول به خودکفایی برسیم.»
وزیر کشاورزی ایران افزود، دولت که با مشکل کمبود جدی آب مواجه است قصد دارد سیستم‌های آبیاری مدرن را در ۴۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این کشور نصب نماید.
وی افزود، در بخش بذر، ایران می‌خواهد روابط خود با فرانسه را به عنوان یک تولید کننده مهم دانه‌های دارای محصول توسعه دهد.
بخش کشاورزی و مواد غذایی در سفر سپتامبر گذشته هیئت فرانسوی به ایران یکی از نقاط مورد تمرکز بود و مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه هم گفته که بخش کشاورزی یکی از بخش‌هایی بود که روز پنجشنبه موافقتنامه هایی با ایران در آن زمینه منعقد شده است.

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *