اهم اخبار

برآورد اولیه تولید گندم در کردستان افزون بر ۹۶۱ هزار تن است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملکرد و برآورد اولیه تولید گندم در استان ۹۶۱ هزار و ۵۱۰ تن و پیش بینی میزان خرید آن هم ۸۲۹ هزار و ۲۲۰ تن است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایرنا؛ محمدصالح احمدی اظهار کرد: در سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۱ تا مهر ۱۴۰۲) ۳۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان به زیرکشت گندم آبی و ۵۸۸ هزار و ۸۵۳ هکتار هم به زیرکشت گندم دیم رفته است.

وی افزود: براساس بررسی کارشناسان و برآورد انجام شده، پیش بینی می شود از سطح مزارع گندم آبی استان ۱۶۳ هزار و ۴۰۰ تن محصول تولید شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه میزان پیش بینی تولید گندم در اراضی دیم هم ۷۹۸ هزار و ۱۱۰ تن است، ادامه داد: در مجموع برآورد شده ۸۲۹ هزار و ۲۲۰ تن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان استان خریداری شود.

احمدی یادآور شد: بیشترین سطح زیرکشت گندم استان مربوط به شهرستان‌های بیجار با ۱۵۵ هزار و ۷۵۰ هکتار، دیواندره ۹۶ هزار و ۸۵۰ هکتار، سقز ۹۴ هزار و ۶۰۰ هکتار و دهگلان ۸۲ هزار هکتار است.

یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۸ هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است.

۹۶ درصد سطح اراضی کشاورزی استان به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی ۵۲ هزار و ۶۷۰ هکتار آن هم به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.

بر اساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال ۱۴۰۰ است در ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار زیر کشت، یک میلیون و ۷۵۴ هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم ۴۴۳ هزار تن بوده است.

از ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان ۸۷ درصد دیم و فقط ۱۳ درصد آن آبی است. سالانه حدود ۲۱۱ هزار و ۲۶۸ هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق، شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.

۷۹ درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، ۱۳ درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.

سرویس خبری: استان ها

منبع: ایرنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *