اهم اخبار

برنامه‌ریزی اخلال‌گران برای کسب سود ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی/ افزایش ۲۰ درصدی قیمت زعفران در هفته اخیر

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران گفت: یک عده انگشت شمار در فصل برداشت مقدار انبوهی زعفران از کشاورزان خریداری کردند تا گلوگاه بازار این محصول را برای تعیین قیمت در دست داشته باشند، آن‌ها برای کسب سود ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، به نقل از ایلنا؛ علی حسین با بیان اینکه کمبود زعفران در سالجاری شایعه است، اظهار کرد: سودجویان در حال جوسازی در بازار برای افزایش قیمت با شایعه کمبود تولید زعفران هستند.

وی ادامه داد: این افراد همان‌هایی هستند که زعفران را در فصل برداشت به مقدار انبوه و با قیمت کم از دست کشاورزان در آورده‌اند.

حسینی درباره برنامه و اهداف این افراد برای شایعه سازی گفت: آن‌ها برای کسب سود نجومی از دسترنج کشاورزان، قبل فصل برداشت برنامه‌ریزی کرده‌اند به این نحو که با خرید انبوه، بخش عمده زعفران را از دست کشاورزان درآورند تا گلوگاه بازار را در دست داشته باشند، سپس با شایعه سازی کمبود محصول به بازار جو داده و در نهایت قیمت‌های مورد نظر خود را  تحمیل می‌کنند.

به گفته وی؛ قیمت برنامه‌ریزی شده آن‌ها برای فروش زعفران با کسب سود ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی است.

حسینی با تاکید بر اینکه این افراد افزایش قیمت برای کسب سود را از ۲ هفته پیش آغاز کرده‌اند، افزود: طی یک هفته اخیر قیمت‌ها را تا ۲۰ درصد افزایش داده‌اند و همچنان در حال افزایش دادن آن هستند.

وی معتقد است؛ این افراد اخلاگر معدود مشخص بوده و در سایه نیستند و برای دستگاه‌های نظارتی قابل شناسایی هستند.

حسینی میزان زعفرانی که هر یک از این افراد سودجود برای به دست گرفتن گلوگاه بازار انبار کرده‌اند را ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن عنوان کرد.

وی گفت: وقتی این حجم از زعفران در دست یک نفر باشد کنترل عرضه و تقاضا و قیمت کاری سختی نیست.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایلنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *