اهم اخبار

بورس کالا موجب بهبود کیفیت تولید زعفران در کشور شده است

بدون دیدگاه

یک کارشناس صنعت زعفران گفت: ورود زعفران به بورس کالا موجب شده تا کشاورزان با کاشت و برداشت با کیفیت‌تر زعفران، سود بیشتری را از این جهت نصیب خود کنند که این موضوع در مجموع موجب بهبود شرایط کاشت و برداشت زعفران در کشور شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اگروفودنیوز؛ رویا رضایی با اشاره به این که تمامی مراحل تولید، فرآوری و صادرات زعفران در کیفیت و قیمت‌گذاری این محصول اثرگذار است، گفت: چالش‌های صنعت زعفران در کشور قابل توجه هستند و متاسفانه روش‌های فرآوری سنتی موجب بروز مشکلات زیادی در این حوزه شده و ضربه سنگینی را نیز بر صادرات و برند زعفران کشور تحمیل کرده است.

این کارشناس صنعت زعفران افزود: بر این اساس باید اطلاع‌رسانی مناسبی به کشاروزان و مردم در خصوص نحوه تولید و مصرف زعفران انجام شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر در حوزه تولید و بسته‌بندی مشکلاتی در حوزه زعفران وجود دارد که در این راستا باید تمام دغدغه‌های فعالان این صنعت مورد توجه قرار گرفته و انتظارات و دغدغه‌های مشتریان خارجی نیز باید به گوش کشاورزان و متولیان این صنعت برسد.

کارشناس تضمین کیفیت شرکت آرنیکا کیان توس با تاکید بر این که برای مشتریان زعفران، کیفیت و بهداشت موضوعی بسیار مهم و قابل توجه است گفت: با وجود این که زعفران ایرانی بهترین کیفیت را در دنیا دارد، اما در بحث صادرات، برند زعفران ایرانی از جایگاهی که در خور شان آن است دور می‌باشد.

وی با تاکید بر این که متاسفانه جهانیان زعفران ایران را خیلی نمی‌شناسند و بیشتر زعفران اسپانیا برای آنها نام‌آشنا است افزود: باید در این زمینه اطلاع‌رسانی درست و گسترده‌ای شود تا جایگاه زعفران ایران در عرصه بین‌المللی شناخته شود تا همه بدانند که زعفرانی که با اسم و برند کشور اسپانیا به فروش می‌رسد، زعفران ایران است.

رضایی در خصوص راهکارهای حل مشکلات صنعت زعفران کشور از نقش بورس کالا در رفع این مشکلات به عنوان یکی از بهترین راهکارها یاد کرد و اذعان داشت: با عرضه زعفران در بورس کالا موافق هستم؛ چرا که پیش‌تر و قبل از این که موضوع عرضه زعفران در بورس کالا مطرح باشد، زعفران توسط دلالان داوستد می‌شد و هیچ آزمایشی هم بر روی آن انجام نمی‌شود؛ اما از زمانی که عرضه زعفران در بورس انجام می‌شود و زعفران وارد بورس شده، تمام زعفران‌ها آزمایش شده و همه کشاورزان و فروشندگان متوجه شده‌اند که زعفرانی که می‌کارند و می‌فروشند، آزمایش می‌شود و کیفیت این محصول مورد توجه آنها قرار گرفته است.

مدیر داخلی شرکت آرنیکا کیان توس ادامه داد: از سوی دیگر  یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در قیمت‌گذاری زعفران، کیفیت این محصول است و بر این اساس نیز کشاورزان تلاش می‌کنند با کاشت و برداشت با کیفیت‌تر زعفران، سود بیشتری را از این جهت نصیب خود کند که این موضوع در مجموع موجب بهبود شرایط کاشت و برداشت زعفران در کشور شده است.

وی گفت: ضمن این که عرضه زعفران در بورس کالا موجب از بین رفتن نقش دلالان و واسطه‌ها نیز در این بازار شده است که در نتیجه آن این موضوع می‌باشد که دیگر شاهد ضایع شدن حق کشاورزان و زعفران‌کاران نیستیم.

این کارشناس صنعت زعفران افزود: علاوه بر این افرادی هم که از طریق بورس کالا اقدام به خرید زعفران می‌کنند با خیال راحت مطمئن هستند که زعفران با کیفیتی از بورس خریده و دغدغه‌ای از بابت کیفیت و اصالت زعفران ندارند.

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *