اهم اخبار

بومی‌سازی ماده اولیه تولید شیرخشک در کشور توسط شرکت صنایع شیر ایران

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

به همت واحد تحقیق و توسعه صنایع شیر پگاه، دو ماده اولیه تولید شیرخشک برای اولین بار در کشور با یک پنجم قیمت نمونه خارجی بومی‌سازی شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، بهرام مهرداد، سرپرست تولید شرکت پگاه در خصوص جدیدترین محصول دانش بنیان صنایع شیر پگاه گفت:  در حال حاضر، تولید مواد اولیه پایه شیرخشک نوزاد را در دست انجام داریم و توانسته‌ایم چیزی حدود ۸۰ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد را در داخل تولیدکنیم.

به گفته او، این مجموعه با تغییراتی که در تجهیزات خود داده، توانسته دو ماده اصلی شیرخشک اعم از شیرخشک اسکیم پایه نوزاد و پودر دمینرال ۹۰ درصد که با عنوان دی ۹۰ در صنعت  شناخته می‌شود را تولید و بومی‌سازی کند.

سرپرست تولید شرکت پگاه ادامه داد: دی ۹۰ حدود ۵۰ درصد فرمولاسیون شیرخشک نوزاد و شیرخشک اسکیم حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فرمولاسیون شیر نوزاد را تشکیل می‌دهد.  

وی با بیان اینکه توانستیم تولید داخل‌مان را با استانداردهای ملی و بین المللی مطابقت‌دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر، دو شرکت از این دو محصول در تولید شیر خشک استفاده می‌کنند و  بخشی از تولید شیرخشک نوزاد زیر نظر صنایع شیر پگاه در شهرکرد، تولید و از این مواد اولیه تولید شیرخشک در فرمولاسیون شیر خشک استفاده می‌شود.

مهرداد در خصوص ظرفیت تولید این اقلام دانش بنیان در صنایع شیر پگاه، خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال گسترش تجهیزات هستیم تا بتوانیم بخش اعظمی از مواد اولیه تولید شیر خشک را برای شرکت‌های داخلی تامین‌کنیم.

سرپرست تولید شرکت پگاه، همچنین هزینه تمام شده بومی‌سازی این دو محصول پایه ای در تولید شیرخشک را چند برابر کمتر از نمونه های مشابه خارجی دانست و تاکید کرد: : صنایع شیر پگاه، برای اولین بار موفق به تولید این دو محصول در کشور شده اند. تا پیش از این، این دو محصول کاملا وارداتی بود. قیمت این محصول از لحاظ ارزآوری یا خروج ارز به صرفه تر هست و چیزی حدود یک چهارم یا یک پنجم قیمت تمام شده واردات آن است.

او در خصوص میزان واردات پودر دمینرال ۹۰ و  شیرخشک اسکیم پایه نوزاد  اظهار داشت: سالانه حدود ۱۰ هزار تن از این دو ماده به کشور وارد می شد و ما در صنایع شیر پگاه از ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن  برخوردار هستیم که البته تا تامین کل نیاز بازار داخل فاصله زیادی داریم و می‌توان گفت در حال حاضر یک دهم مصرف داخل را تامین می‌کنیم.

مهرداد تصریح کرد: هنوز حجم تولید صنایع شیر پگاه، به صادرات نرسیده و به صورت محدود تولید می‌شود که البته این مجموعه، یک خط تولید جامع و کامل را برای این موضوع در نظر گرفته که تا یک سال آینده احتمالا بتوانیم کل نیاز داخل به ماده اولیه شیرخشک نوزاد را تامین کنیم  و در آینده هم ان شاء الله بتوانیم صادر کنیم.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *