اهم اخبار

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای در تولد نوزاد با وزن طبیعی

بدون دیدگاه

نتایج یک مطالعه نشان می دهد زنان بارداری که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند، احتمال کمتری دارد که نوزادی خیلی کوچک و کم وزن به دنیا بیاورند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان اسپانیایی ۱۲۰۰ مادر باردار را تا نیمه دوم بارداری تحت نظر گرفتند. آنها در معرض خطر تولد نوزادی با وزن کم در نظر گرفته شده بودند.

نوزادانی که کوچک و با وزن پایین به دنیا می آیند با افزایش سن بیشتر از مشکلات رشد مغز و قلب رنج می برند.

نتایج نشان داد زنانی که رژیم مدیترانه‌ای حاوی سبزیجات، میوه‌ها و روغن زیتون فراوان داشتند، ۴۲ درصد کمتر احتمال داشت که نوزادی خیلی کوچک به دنیا بیاورند.

بر اساس همین مطالعه، ورزش ذهن آگاهی (نظیر یوگا) نیز در این مسئله نقش داشت. مطالعات نشان می دهد مدیتیشن این ریسک را تا ۳۴ درصد کاهش می دهد.

۱۲۰۰ زن به سه گروه تقسیم شدند تا محققان بتوانند تفاوت ها را با هم مقایسه کنند. یک سوم از آنها رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کردند، یک سوم روش های کاهش استرس را تمرین کردند، در حالی که بقیه زنان مراقبت های معمولی دریافت کردند.

مشخص نیست که چه عواملی باعث کوچک به دنیا آمدن نوزادان می شود، اما عوامل پرخطر شامل سن بالای ۴۰ سال مادر، سیگار کشیدن و چاق بودن است.

محققان عنوان می کنند که عوامل سبک زندگی از جمله تغذیه نامناسب و میزان بالای استرس نیز ممکن است با خطر بیشتر تولد نوزاد بسیار کوچک مرتبط باشد.

پروفسور «ادوارد گراتاکوس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: تولد نوزادی کوچک و کم وزن با افزایش التهاب جفت، فشار اکسایشی و افزایش سن همراه است.

وی در ادامه می افزاید: رژیم های غذایی مدیترانه ای با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مرتبط هستند، از اینرو ممکن است این تاثیر ناشی از ارتباط بیولوژیکی با اثرات رژیم غذایی مدیترانه ای باشد.

سرویس خبری: تغذیه و سلامت

منبع: دیلی‌میل

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *