اهم اخبار

تدوین طرح تحول پوشش گیاهی و تولید علوفه کشور

بدون دیدگاه

رئیس سازمان منابع ‌طبیعی و آبخیزداری کشور از تدوین “طرح تحول احیای پوشش گیاهی و تولید علوفه” با هدف احیای مراتع کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر افزود: این طرح به تصویب شورای معاونان وزارت جهاد کشاورزی رسیده و در دست بررسی توسط هیات وزیران است.

وی با بیان این که در قالب این طرح ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی کرده‌ایم، گفت: در این طرح قرار است چهار نوع عملیات برای احیای مراتع اجرایی شود. ۵۰۰ هزار هکتار تبدیل دیم‌زارها در اراضی مرتعی دیده شده است، یک میلیون هکتار علمیات بیولوژیک، یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار عملیات بیومکانیک و دو میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار هم قرق برای مراتع پیش‌بینی شده است، همچنین ۵۰ میلیون هکتار هم مدیریت چرا در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اجرای برنامه‌های راهبردی زیاد در بخش مرتع و حفاظت از حق و حقوق مردم بیان کرد: بحث رقومی‌سازی نقشه‌های مرتع در دستور کار قرار دارد، هیچ کاری در سنوات گذشته انجام نشده بود. با رقومی‌سازی نقشه مراتع، در حال برطرف کردن تداخل‌های احتمالی که از قبل وجود داشت، هستیم که کار بسیار بزرگی است.

وی با اشاره به سه سامانه طراحی شده برای بخش مرتع گفت: این سه سامانه در زمینه گیاهان دارویی، ممیزی اراضی مرتعی و سامانه محصولات فرعی جنگلی و مرتعی فعال شده است.

نوبخت از ممیزی ۸۲ میلیون هکتار از مراتع کشور خبر داد و افزود: در مراتع کشور ۹۳۷ هزار خانوار شناسایی کردیم، ۴۲ هزار و ۶۲۱ سامان عرفی شناسایی شده و ۳۸۲ هزار فقره پروانه چرا صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره مهمترین اقدامات انجام شده در مراتع کشور گفت: در ۵.۶ میلیون هکتار از مراتع کشور عملیات احیا و اصلاح انجام شده است. در حال حاضر چهار نوع عملیات در مراتع کشور پیگیری می‌شود، اجرای عملیات مکانیکی به عهده بخش آبخیزداری است، عملیات بیومکانیک، بیولوژیک و مدیریتی در بخش مرتع انجام و بخشی از عملیات بیومکانیک مثل ترانس‌بندی و بانکت نیز در قالب کارهای آبخیزداری پیگیری می‌شود.

توسعه گیاهان دارویی جلوتر از برنامه

رئیس سازمان منابع‌ طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به در نظر گرفتن ۲۵۰ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی در برنامه ششم توسعه، یادآور شد: ما تاکنون با مشارکت مردم ۳۶۳ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی انجام دادیم و در برنامه ششم ۲۵۰ هزار هکتار بحث توسعه گیاهان دارویی دیده شده بود، ما ۳۶۳ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی با مشارکت مردم انجام دادیم و این میزان توسعه جلوتر از برنامه بوده است.

وی درباره برنامه‌های سال جاری بخش مرتع بیان کرد: در سال جاری ۲.۵ میلیون هکتار برنامه جامع طرح مرتعداری انجام خواهیم داد، ۲.۵ میلیون هکتار طرح مدیریت باید انجام شود و ۵۰ میلیون هکتار اعلام مدیریت چرا خواهیم کرد. همچنین ۵۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیک، ۲۰ هزار هکتار عملیات بیومکانیک و ۵۰ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی انجام خواهیم داد.

نوبخت یادآور شد: سیاست ما در این مقطع آن است که نشان دهیم سازمان منابع طبیعی یک بنگاه زمین و معدن نیست، اکنون تمام برنامه‌ریزی ما در سازمان به این سمت رفته است که ریل‌گذاری برای حفظ، احیا، توسعه و ارتقای کمی و کیفی پوشش گیاهی انجام شود که تاکنون کارهای خوبی هم اجرا شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *