اهم اخبار

تعرفه ۱۹ درصدی اروپایی‌ها برای خرید میگوی ایرانی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سال گذشته ۱۳ هزار و ۱۰۰ تن میگوی ایرانی به کشورهای مختلف صادر شده است که به گفته رییس سازمان شیلات، ۷۵ درصد آن به ویتنام و امارات صادر شده و تعرفه‌ ۱۹ درصدی مانع صادرات این محصول شیلاتی به اتحادیه اروپا شده است.

میگو

حسن صالحی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سال گذشته ۱۳ هزار و ۱۰۰ تن میگوی ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که از نظر وزنی ۱۰ درصد و از نظر ارزشی ۹٫۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ افزایش را تجربه کرده است.

وی افزود: بالغ بر ۷۵ درصد میگوی ایرانی به ویتنام و امارات صادر شده است که البته عمده میگوی خریداری شده از سوی ویتنام به چین و از طریق بنادر آزاد این کشور صادر می‌شود. همچنین حدود ۱۰ درصد از میگوی ایرانی صادراتی به کشورهای عربی مانند مصر، لبنان و غیره صادر می‌شود و ۱۵ درصد باقی‌مانده نیز سهم کشورهایی مانند روسیه، اتحادیه اروپا، مکزیک، کانادا و غیره است.

رییس سازمان شیلات با بیان این‌که اتحادیه اروپا تعرفه ۱۹ درصدی برای واردات میگوی ایرانی وضع کرده‌اند که مانع صادرات میگوی ایرانی شده است، اظهار کرد: متاسفانه دولت گذشته آمار نادرستی در خصوص تولید ناخالص داخلی ارائه داده است و از آنجا که اتحادیه اروپا تعرفه‌های تجاری خود را براساس تولید ناخالص داخلی تغییر داده، طی سال‌های اخیر میزان تعرفه واردات میگوی ایرانی به اروپا افزایش یافته و به ۱۹ درصد رسیده است. در حالی که تعرفه کشورهای رقیبی مانند اکوادور ۱۲ درصد پایین‌تر از ایران است و این قدرت رقابت را از تاجران ایرانی می‌گیرد.

صالحی اعلام کرد: در جلسه اخیری که دبیر کل اتحادیه اروپا داشتیم، مقرر شد ضمن برگزاری جلسات مشترک و ایجاد کمیسیون مشترک شیلاتی میان ایران و اروپا بتوانیم تعرفه صادرات میگو به کشورهای عضو این اتحادیه را به گونه‌ای تغییر دهیم که قدرت رقابت با اکوادور را در بازار اروپا داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در این راستا مقرر شد به بروکسل سفر کنیم که امیدواریم مشکلات صادرات میگو در این زمینه تا حدود بسیاری حل شود.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *