اهم اخبار

تلاش هند برای یافتن راه های جدید صادرات چای به ایران

بدون دیدگاه

شرکتهای تولید چای هند و صادرکنندگان چای سعی می کنند راه های جایگزینی برای ارسال چای به ایران پیدا کنند و تحریم‌های آمریکا را علیه این کشور دور بزنند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)؛ به نقل از بیزینس استاندارد، شرکتهای تولید چای هند و صادرکنندگان چای سعی می کنند راه های جایگزینی برای ارسال چای به ایران پیدا کنند و تحریم‌های آمریکا را علیه این کشور دور بزنند.

آمریکا سال گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد و به هشت کشور از جمله هند معافیت داد. این معافیت در چهارم ماه می پایان می یابد و تجارت با ایران سخت تر می شود.

یک صادرکننده بزرگ چای به یافتن راه‌های جایگزین از طریق مصر، امارات، روسیه و سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع  اشاره کرد.

طبق این روش، چای از هند اول به یک واردکننده در یکی از این کشورها  تحویل داده می شود که باید آن را به خریداران ایرانی طرف قرارداد با هند بفروشد. سال گذشته بسیاری تولیدکنندگان چای هند قراردادهایی با خریداران ایرانی با ارزش بسیار بالا بستند.

یک تولیدکننده چای گفت:« خریداران ایرانی پول این محصولات را از قبل برای سال بعد پرداخت کردند  چون می دانستند معافیت از تحریم‌های ایران پس از ۶ ماه پایان می یابد».

مسئله دیگری که باید برای صادرات به ایران روی آن کار شود، مسئله پرداخت است. در حال حاضر بیشتر تجارت چای ایران و هند با مکانیزم ارز روپیه-ریال انجام می‌شود که در سال ۱۲-۲۰۱۱  بین ایران و هند ایجاد شد.  طبق این مکانیزم، تا ۴۵ درصد خرید نفت هند از ایران می‌تواند با روپیه و خرید چای، برنج ، دارو و کالاهایی که تحت تحریم سازمان ملل نیستند،انجام شود .تولیدکنندگان چای هند بیشترین بهره را از این مکانیزم بردند.

ایران سالانه حدود ۱۲۸ میلیون کیلوگرم چای مصرف می‌کند که حدود ۳۰ میلیون کیلوگرم آن را از هند و پنجاه میلیون کیلوگرم را از سریلانکا خریداری می کند. بقیه هم ترکیبی از واردات غیر مستقیم از روسیه، کشورهای مستقل مشترک المنافع، ترکیه و سایر کشورهاست. تولیدکنندگان کنیا سعی کردند وارد این بازار شوند ولی تا حالا موفق نبوده اند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *