اهم اخبار

تولیدکنندگان داخلی اعلام کرده‌اند که ارتباطی با شرکت کوکاکولا ندارند

بدون دیدگاه

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه روس‌ها در سفر اخیر رییس‌جمهور به این کشور، هیات ایرانی را بسیار تحویل گرفتند،گفت: بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و روسیه، قرارداد فنی راه آهن رشت- آستارا در اواخر دسامبر سال جاری میلادی امضا و کار اجرایی این پروژه آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، مهدی صفری با بیان اینکه در طول فعالیت دولت آقای رئیسی بر اساس سیاست گسترش ارتباطات و تعاملات اقتصادی و سیاسی  با کشورهای همسایه، شاهد این هستیم تبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه  در حوزه‌های مختلف رشد کرده است، گفت: مثلاً در این مدت  میزان رشد تعاملات اقتصادی ما باکشور تاجیکستان ۵۰۰ درصد رشد پیدا کرده است.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  با ارائه توضیحاتی در ارتباط با رشد صادرات ایران به کشورهای همسایه در حوزه‌های کشاورزی، خدمات فنی  و مهندسی و… اظهار کرد: از دیگر سو میزان واردات ما در طی سال جاری حدود ۴۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته رشد پیدا کرده است و این به خاطر این است که ما با توجه به افزایش رشد تولید در کشور احتیاج به این داشته‌ایم که  مواد اولیه و ماشین آلات بیشتری وارد کنیم تا بتوانیم تولید بیشتری داشته باشیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه صادرات ما به کشورهای هدف از جمله چین و روسیه، رشد داشته است، ادامه داد: صادرات کشور در حوزه شیلات و کشاورزی طی۸ ماه گذشته حدود ۲۵ درصد رشد داشته است.

صفری با بیان اینکه سفرهای رئیس جمهور به کشورهای همسایه و اسناد امضا شده در جریان این سفر ها و  پیگیری‌هایی که بعد از آن انجام شده در ارتباط با افزایش تعاملات تجاری ایران با کشورهای همسایه  بسیار موثر بوده است  در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در ارتباط با  وضعیت پروژه راه آهن رشت- آستارا گفت: چندی پیش قرارداد مالی این پروژه به امضا رسید و  در اواخر دسامبر جاری قرارداد فنی آن امضا و کار اجرایی این پروژه آغاز می‌شود.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در جریان سفر رئیس جمهور به  روسیه، آقایان پوتین و رئیسی در خصوص مسائل مربوط به این پروژه  با یکدیگر رایزنی و گفت وگو کردند، اظهار کرد: در این سفر همچنین  در  خصوص همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی، میدان‌های نفتی و  همکاری‌های دو کشور در حوزه گازی، رایزنی‌ها و گفت وگو های خوبی بین روسای جمهور و هیئت‌های دو کشور انجام شد .

صفری  همچنین در ادامه گفت و گوی خود با شبکه خبر در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی از حاشیه‌های مطرح شده در فضای مجازی در مورد سفر اخیر رئیس جمهور به روسیه تصریح کرد:  این سفرکه یک روز به طول انجامید، یک سفر کاری بود. به نظرم مقامات روس در این سفر هیئت ایرانی را به خوبی تحویل گرفتند. هنگامی که مذاکرات  روسای جمهور و هیئت‌های دو کشور تمام شد آقای پوتین تا در ماشین رئیس جمهور را بدرقه کرد و با آنکه برف شدیدی آمده و هوا سرد بود، آقای پوتین دم در ایستاد تا ماشین های هیات ایرانی حرکت کنند.

وی ادامه داد : در نتیجه ملاقاتی که بین روسای جمهور دو کشور صورت گرفت، نتایج خوبی برای دو کشور در راستای یشبرد همکاری‌ها بین ایران و روسیه حاصل شد.

 صفری در بخشی دیگر از صحبت های خود در  ارتباط با همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عربستان گفت :بانک توسعه اسلامی از ظرفیت خوبی برخوردار است و ما باید از ظرفیت موجود در این بانک که در عربستان قرار دارد به خوبی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه همکاری‌های بخش خصوصی ایران و عربستان باید فعال شود، تصریح کرد: هنوز این فرصت حاصل نشده که همراه با هیاتی  برای مباحث تجاری و اقتصادی به عربستان سفر داشته باشیم ودر صدد  برنامه‌ریزی هستیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم، ما امیدواریم بتوانیم در بخش تجاری  و سرمایه‌گذاری‌های متقابل همکاری‌های خوبی با عربستان داشته باشیم و اگر مشکل  صدور ویزا برای تجار و بازرگانان حل شود در این ارتباط رشد خوبی خواهیم داشت.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه در طی روزهای گذشته کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با دوکشور  عمانو قطر به صورت جداگانه برگزار شده و به زودی کمیسیون مشترک ایران و امارات نیز برگزار خواهد شد، اظهار کرد : چند روز پیش نخست وزیر سوریه به تهران آمد و در جریان این سفر رایزنی‌ها و توافقات  خوبی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور انجام شد.

صفری به سفر سال گذشته رئیس جمهور به سوریه نیز اشاره کرد و گفت: در پی این سفر اتفاقات خوبی بین دو کشور جهت گسترش همکاری‌های اقتصادی رخ داده است.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  همچنین در این گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی  در شناسایی کالاهایی که با  حمایت صهیونیست‌ها تولید می‌شود و اجرای قانون مجلس از سوی وزارت امور خارجه برای شناسایی این کالاها و جلوگیری از واردات آنها به داخل کشور خاطرنشان کرد: چندی پیش در وزارت امور خارجه  لیست خود را در این زمینه  با کمک نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به روز کردیم و به مسئولان زیر ربط در این حوزه ارائه کردیم.

وی در پاسخ به سوال مجری این برنامه در مورد ارتباط احتمالی تولید کنندگان داخلی  کوکاکولا با شرکت کوکاکولا گفت: تولید کنندگان کوکاکولا در داخل کشور جلسات به ما اعلام کردند که هیچ ارتباطی با شرکت کوکاکولا ندارند.

وی همچنین در این ارتباط گفت: برخی از داروهایی که از اروپا و آمریکا وارد کشور می شوند، تولید کنندگان اصلی آنها بعضا به صهیونیست‌ها و یا حامیان صهیونیست ها  وابسته هستند و چون این موضوع در ارتباط با دارو است، کاری که ما می توانیم این است که تلاش کنیم در حوزه دارو هرچه بیشتر خودکفا شویم.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: صداوسیما

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *