اهم اخبار

تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری

بدون دیدگاه

صادرات، پشتیبانی پایدار برای محصولات کشاورزی است، به همین دلیل تولید بر محور صادرات ، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سالجاری است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، از وزارت جهاد کشاورزی؛ محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی ، در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ، ضمن تبریک دهه کرامت و با بیان موضوع فوق افزود : سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۱۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱رشد داشته است.

وی افزود : بهبود دو میلیارد دلاری تراز تجاری بخش ، نشان داده وضعیت کشاورزی از شرایط خوبی برخوردارست . 

نیکبخت با اشاره به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم افزود: برهمین مبنا باید در سال ۱۴۰۳ در تراز تجاری محصولات کشاورزی  ، بهبود چشمگیرتری داشته باشیم . 

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: لازم است معاونت ها، سازمان ها و شرکت های تخصصی برنامه های خود را در راستای تسهیل امور و جلب مشارکت صادرکنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر تسهیل کارهای فنی برای جهش صادرات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری محصولات کشاورزی  می‌تواند ، زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر و مکمل موفقیت صادرات باشند.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه ، ساختار اجرایی کشور طی دهه های متمادی به موازات واردات به صادرات نپرداخته است، گفت : شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اکنون نیز درهای کشور به روی واردات باز شود، علاقمندی برای واردات بسیار وجود دارد، اما همین شرایط زیر ساختی و علاقه برای صادرات کامل نیست.

نیکبخت محوری ترین اقدام دیگر در سالجاری با توجه به نزولات جوی مناسب را موضوع آبخیزداری عنوان کرد و اظهار کرد: این اولویت اساسی ظرفیت های فراوانی برای ذخیره سازی آب و جلوگیری از فرسایش خاک ،جلب مشارکت مردم و اجرای طرح های زود بازده دارد.

وی سرمایه گذاری در بخش شیلات و آبزی پروری را فرصت مناسب دیگری برای جهش تولید معرفی کرد و افزود: تنها یک استان خوزستان با شرایط ذخیره‌سازی آب های داخلی و سواحل فراوان می تواند به قطب آبزی پروری کشور تبدیل شود.

نیکبخت همچنین توسعه  کشاورزی گلخانه ای را بهترین ظرفیت جهش تولید معرفی کرد و ادامه داد:در این بخش نیز ظرفیت های مغفول مانده فراوان وجود دارد که علاوه بر افزایش تولید و دریافت سفارش صادراتی،می تواند سبب بهره وری آب و خاک و جلب انبوه تقاضاهای مشارکت مردم شود. 

وزیر جهادکشاورزی مولد سازی سرمایه های راکد را یکی دیگر از درآمد های مناسب برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام معرفی کرد و افزود: هم اکنون بیش از ۳۵همت مصوبه واگذاری از هیأت عالی مولد سازی دریافت کردیم که رتبه نخست کشوری در میان همه دستگاه‌ها محسوب می شود.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *