اهم اخبار

تولید روزانه قارچ به ۴۵۰ تن رسید/ صادرات ۶ هزار تن قارچ در سه ماهه نخست سال

بدون دیدگاه

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: با توجه به بهره گیری از تکنولوژی‌های مدرن، افزایش راندمان تولید و استفاده از سیستم‌های خنک کننده تولید روزانه قارچ در کشور به ۴۵۰ تن رسید.

 

 

محمد حسن افشار رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از رشد تولید قارچ خبر داد و گفت: علی رغم شرایط نامناسب آب و هوایی و کاهش راندمان کامپوست ها در فصل تابستان، اما تولید این محصول افزایش یافته که همین امر موجب شده تا قیمت قارچ نسبت به هفته گذشته یک هزار تومان کاهش یابد.

وی نرخ کنونی هر کیلو قارچ در بازار را ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که امسال قیمت منطقی هر کیلو قارچ با احتساب ۲۵ درصد سود حداقل ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان است.

افشار با اشاره به دلایل افزایش تولید قارچ در فصل تابستان بیان کرد: واحد‌های تولیدی با بهره گیری از تکنولوژی مدرن و استفاده از سیستم‌های خنک کننده قوی، راندمان تولید را افزایش دادند به طوریکه براساس آمار روزانه ۴۵۰ تن قارچ در کشور تولید می‌شود.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت صادرات قارچ گفت: هم اکنون صادرات قارچ به روسیه به سبب مشکلات حمل و نقل و گمرگ با اختلالاتی روبروست که به همین خاطر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در صدد رفع آن هستیم، ضمن آنکه مشکل تخلیه و بارگیری در مرز عراق همچنان رفع نشده است تا بتوانیم با کامیون‌های یخچال دار، صادرات بدون توقف از مبدا به مرز داشته باشیم.

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه صادرات قارچ به عراق و امارات افت چشمگیری داشته است، بیان کرد: این در حالی است که تا قبل از فصل تابستان، روزانه ۲۰ تن قارچ به عراق صادر می‌شد.

وی ادامه داد: بنابر آمار گمرک در سه ماهه ابتدای سال ۶ هزارتن قارچ به بازار‌های هدف صادر شده، درحالیکه بنده معتقدم میزان صادرات بیش از این رقم است چرا که ماهانه ۲ تا ۳ هزارتن قارچ به عراق صادر شده است.

افشار در پایان قیمت قارچ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: در شهریور، تقاضا برای خرید قارچ به سبب نزدیک شدن به ایام محرم و بازگشایی مدارس کاهش می‌یابد که این ۲ عامل دست به دست یکدیگر می‌دهد تا شاهد ۲۰ درصدی افت قیمت این محصول باشیم.

سرویس خبری: کشاورزی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *