اهم اخبار

تولید کمی و کیفی دام سبک در ۲۰ سال گذشته کاهش یافته است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور گفت: از سال ۱۳۸۰ تاکنون شاهد کاهش جمعیت ۲۶ درصدی دام های سبک و کاهش ۲ کیلوگرمی وزن لاشه بوده ایم.

محمد راسخ افشار، معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد : طی آمار رسمی مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۸۰ جمعیت دام سبک کشور ۸۸٫۵ میلیون راس بود که این میزان در سال ۱۳۹۴ به میزان ۶۶ میلیون راس کاهش داشت و در بحث کمی با میزان ۲۶ درصد کاهش روبرو بوده ایم.

وی افزود: میانگین وزن لاشه گوسفند در سال ۱۳۸۰ معادل ۱۹ کیلوگرم و در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۷ کیلوگرم بود که با کاهش ۱۰ درصدی عملکرد کیفی روبرو بوده ایم. در مورد میانگین وزن لاشه بز هم این میزان در سال ۱۳۸۰ معادل ۱۳٫۵ کیلوگرم بود که در سال ۱۳۹۵ به ۱۲ کیلوگرم تقلیل یافت و میانگین وزن کشوری به میزان ۱۱ درصد کاهش یافته است.

راسخ افشار در خصوص دلایل اصلی این کاهش گفت: استمرار خشکسالی در دو دهه گذشته و عدم سرمایه گذاری کمی و کیفی در توسعه، بهبود، اصلاح و احیای مراتع کشور که متاسفانه بر اثر فشار چرای بیش از اندازه تخریب شده اند از عوامل اصلی این موضوع هستند.

مشاور فنی اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همکام کشور افزود: عدم توسعه کمی و کیفی کشت نباتات  علوفه ای باعث گردیده که علوفه لازم برای تامین انرژی نگهداری و تولیدی دام ها در این بخش تامین نشود.

وی تصریح کرد: در طی دو دهه گذشته به دلیل افزایش قیمت علوفه، کنسانتره، دام زنده، حمل و نقل، هزینه های نگهداری تاسیسات و آغل، و افزایش هزینه های پرسنلی به تدریج قیمت تمام شده گوشت به طور نامعقولی افزایش پیدا کرده است.

راسخ افشار افزود: وجود شبکه های متعدد دلالی و فشار اقتصادی عملکرد این قشر بر جامعه مصرف کننده در کنار عدم حمایت جدی دولت در کاهش تنش های خشکسالی ، اقتصادی و بازرگانی در راستای تامین و تولید گوشت قرمز از عوامل کاهش اقبال جامعه به گوشت قرمز گردید.

وی خاطر نشان کرد: بر اثر بررسی های بین المللی میانگین فرسایش خاک در جهان ۲ تن در هکتار محاسبه شده است که در کشور ما بدلایل متعدد از جمله عدم توسعه آبخیز داری، فقدان اصلاح و احیای مناسب مراتع، عدم بهبود مدیریت دامپروری در نزد عشایر و روستائیان متاسفانه این آمار در ایران به میزان ۱۵ تن در هکتار چیزی معادل ۷٫۵ برابر میانگین جهانی رسیده است.

این  پیشکسوت صنعت دامپروری کشور گفت: جمعیت دام سبک ترکیه ۳۰ درصد پایین تر ایران می باشد و این کشور با توجه به جمعیت انسانی مشابه ایران توانسته نیاز گوشت کشورش را تامین کرده و حتی به صادرات گوشت قرمز هم روی آورده است که این مساله تامل بیشتر سیاستگذاران و دست اندرکاران این صنعت را می طلبد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: تسنیم

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *