رئیس اتحادیه میوه فروشان جزئیات خواندنی درباره میوه های قاچاق در بازار داد. اینطور که پیداست نحوه واردات، نگهداری، انبارش و عرضه به بازار این محصولات قاچاق که کمر کشاورزان را شکسته موضوع مخفی و سری نیست.

به گزارش خبرگزاری موج میوه‌های قاچاق بحث اساسی و جدی این روزهای گرم تابستان همچنان به موضوع ادامه‌دار تبدیل‌شده با گشتی در میوه فروشی‌های شهرتهران انواع و اقسام این میوه‌های استوایی را می‌توانید ببینید. این که میوه های قاچاق از کجا و توسط چه کسانی به بازار وارد می شود، موضوع چندان مخفی نیست.

حسین مهاجران، رئیس اتحادیه میوه و سبزیجات به خبرگزاری موج از دست داشتن افراد غیر صنفی در قاچاق این میوه‌ها خبرداد. در ادامه مشروح گفتگوی ما با رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزیجات را می خوانید:

*میوه‌های قاچاق از کدام کشورهای خارجی وارد ایران می‌شود؟

انگور از کشور شیلی، پرتقال از مصر، لیموترش از کشورهای افریقا، برزیل، ترکیه و گلابی از چین، سیب هم از فرانسه وارد کشور می‌شود.

*از کدام مرز ایران اکثر میوه‌های قاچاق می‌آیند؟

به درستی مشخص نیست از کدام مرزهای کشور میوه قاچاق می‌آید ولی از بنادر مختلفی ازجمله بندر شهید رجایی و دیگر بنادر قاچاق می شوند که ما در جریان جزئیات آن نیستیم اما در لب مرز بازارچه‌های مرزی داریم که مقداری برای مصرف داخلی خود بومیان مجوز ورود میوه از کشورهای دیگر را می گیرند درحالی‌که آن مقدار محدود را بعضا می‌بینیم تبدیل به تریلی می‌شود.

مثلاً پرتقال مصری به داراب شیراز می‌رود در ظرف‌هایی دیگری جایگزین می‌شود و به اسم تولید داخل وارد پایتخت می‌شود.

*چه کسانی پشت ماجرای میوه‌های قاچاق قرار دارد؟

زمانی ۴-۵ نفر میوه‌های خارجی را قاچاقی وارد کشور می‌کردند اما متأسفانه الآن لب مرز ترکیه ۵۰-۶۰ نفر هستند که دست در قاچاق میوه‌های خارجی به کشور دارند. از طرفی هرکسی که دستی درخارج از کشور دارد میوه قاچاق را می‌تواند وارد کند و هر وارد کننده خارجی که جایگاه مطمئنی در ایران داشته باشد می‌تواند میوه خارجی را وارد کشور کند

ولی اکثر غیر صنفی‌ها این حوزه بیشتر در قاچاق میوه‌های خارجی دست دارند تا خود اعضای صنفی‌ میوه و سبزیجات.

*با چه وسیله‌ای میوه‌های قاچاق را به کشور می‌آورند؟

با تریلی و یا هر وسیله دیگری میوه ها را وارد می کنند. بار میوه از بنادر ما عبور می‌کند و به تهران می‌رسد و ما آن‌ها را هر روز می‌بینیم.

*محل نگه‌داری میوه‌های قاچاق کجاست؟

اکثر میوه‌های قاچاق خارجی در باغاتی که در حاشیه تهران وجود دارد نگه‌داری می‌شوند باغ‌هایی که مجهز به سردخانه‌اند.

*به چه نحوی معامله میوه‌های قاچاق انجام می‌شود؟

مدتی بازرسی نظارت میدان سخت‌گیری کرد ولی در حال حاضر در حاشیه میدان توزیع می‌شود. اما در فضای رسمی میدان تره و بار میوه قاچاق خارجی دیده نمی‌شود و مابقی این کالاها در سردخانه‌های شهرستان‌ها نگه‌داری و در زمان نیاز خریدار وارد پایتخت می‌شود.

*قیمت‌گذاری میوه‌های قاچاق به چه نحو است؟

در حال حاضر تولید میوه‌های داخلی با کیفیت بالا و قیمت پایین صورت می گیرد و تا حدی توانسته جلوی مقدار بالای میوه‌های قاچاق را بگیرد،اما بخشی این ماجرا به خود جامعه ما بر می‌گردد. به‌طور مثال، سیب گلاب ایران در هیچ جای دنیا با این طعم وجود ندارد و قیمت این کالا در میدان تره‌بار کیلویی ۷ هزار تومان است، درحالی‌که سیب فرانسه که سبز و ترش و برای مصرف خورشت است کیلویی ۱۷ هزار تومان فروخته می‌شود. ما باید از کسانی که این محصول را مصرف می‌کنند بپرسیم چه معیاری این محصول داشته که خریداری‌اش کردید و چه عیبی در سیب گلاب دیدید که ترجیح دادید سیب فرانسه را بخرید!؟

یا میوه‌های دیگری مثل گلابی چینی را به گلابی شاه میوه ترجیح می‌دهند که هم بی‌کیفیت و هم گران است. شاید بشود گفت پرتقال در این فصل در کشور نداریم یا محصول لیموترش ما کفاف حجم بالای نیاز مردم را نمی‌دهد و مجبورند از میوه های خارجی استفاده می‌کنند اما برای میوه‌های دیگر دلیل منطقی برای مصرف نمونه خارجی وجود ندارد.

 

جواب سؤال را که به طور واضح متوجه نشدم، ممکن است بفرمایید سود میوه‌های قاچاق چقدر است؟

وقتی پرتقال از مرزها وارد می‌شوند به استان دیگری رفته و باز از آنجا به حاشیه تهران می‌آید همه این‌ها هزینه‌بر است و در این جابه‌جایی چند برابر سود واقعی سود عاید قاچاقچی می شود. اگر این میوه‌ها آزاد بازار وارد شود، قیمت بالایی ندارد. به‌طور مثال پرتقال که در فصل برداشت آن قرار نداریم با نرخ آزاد کیلویی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می شود که خرده‌فروش به دست مصرف کننده می‌دهد. فاصله قیمتی از ۲ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۲ هزار تومان باعث می‌شود که واردکننده دور ایران بگردد تا ببیند کجای ایران امن‌تر است تا بار خود را تخلیه کند و از طرفی با سود چند برابر به فروش برساند.

mive-2

miveee-2

golabiii-2

۱۰۸۴۶۷۴_۳۷۹

۲۱۱۱۳۴۵

///** انتهای خبر **///