اهم اخبار

جمال رازقی جهرمی:عامل اصلی مشکلات کنونی، غلط بودن ریل‌گذاری اقتصاد است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس اتاق شیراز در نشست خبری روز ملی صادرات که در این اتاق برگزار شد، ریشه و عامل اصلی مشکلات فعلی اقتصاد را ناشی از غلط بودن ریل‌گذاری‌ها دانست. به عقیده او، در این شرایط، به جاری رفع مشکلات و عامل شکل‌گیری آنها، به کسانی مانند صادرکنندگان خرده گرفته می‌شود که حتی در این شرایط نیز دست از کار نکشیده‌اند و پای خدمت ایستاده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با تأکید بر اینکه نباید مشکلات اقتصاد کشور را بر گردن تحریم و کرونا انداخت، غلط بودن ریل‌گذاری اقتصاد را عامل اصلی مشکلات کنونی دانست.

جمال رازقی جهرمی در نشست خبری روز ملی صادرات در اتاق شیراز، افزود: متأسفانه سازمان توسعه تجارت حامی صادرکنندگان نیست و رئیس بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز کشور مسئولیت این مجموعه را بر عهده گرفته است اما چون موفق نبوده شروع به فرافکنی کرده که صادرکنندگان ما ٢٧ میلیارد دلار ارز را به کشور برنگردانده‌اند.

او ادامه داد: اتاق بازگانی بارها و بارها دراین‌باره نامه نوشته اما آن‌ها در مصاحبه‌های تلویزیونی، نزد مردمی که دارو هم به‌درستی به دستشان نمی‌رسد و در معیشت خود دچار مشکل شده‌اند، اعلام می‌کنند که صادرکننده ارز را برده و برنگردانده و این‌چنین وجهه‌ صادرکنندگان مملکت را زیر سؤال می‌بردند و متأسفانه سازمان توسعه تجارت هم با آنها همراهی می‌کند.

رئیس اتاق شیراز با بیان اینکه از این ٢٧ میلیارد دلار، ١٠ میلیارد دلار مربوط به وزارت نفت و تنها ۵ میلیارد دلار آن مربوط به فعالان عرصه بازرگانی و تجارت بوده است، گفت: این ۵ میلیارد دلار مربوط به زمانی ا‌ست که صادرات ریالی به عراق و افغانستان بلامانع بوده و صادرکنندگان هم اجازه ورود موقت کالا داشته‌اند.

رازقی با تصریح اینکه روزی که قرار شد الزاماً ارز برگردد، قیمت واقعی کالاها با قیمت اظهارنامه گمرکی تفاوت داشت، گفت: حال سؤال ما از رئیس‌کل بانک مرکزی این‌ است که آیا ارزش داشت در سالی که کشور تحت شدیدترین تحریم‌های تاریخ قرار دارد، ۴٠ درصد صادرات غیرنفتی کشور افت پیدا کند و امسال صادرکنندگان ما با خواهش و تمنای اتاق برای روز ملی صادرات ثبت‌نام کنند یا اینکه آن‌ها را خائن به اقتصاد کشور خطاب کنند؛ درحالی‌که نمی‌دانیم که چه سرمایه‌های بزرگی طی ماه‌های گذشته از دست دادیم.

مدیرعامل شرکت ب آ ابطال کارت‌ها، معرفی به قوه قضاییه و… از دیگر مواردی عنوان کرد که طی ماه‌های گذشته متوجه صادرکنندگان شد و گفت: خوشبختانه در فارس به‌واسطه حمایت بسیار خوب استاندار اجازه داده نشد که هیچ صادرکننده‌ای پایش به مراکز قضایی و انتظامی باز شود اما در مابقی استان‌ها مواردی گزارش شد.

رئیس اتاق شیراز با تأکید بر اینکه نباید مشکلات اقتصاد کشور را بر گردن تحریم و کرونا انداخت، غلط بودن ریل‌گذاری اقتصاد را عامل اصلی مشکلات کنونی دانست و گفت: به فرض اینکه دو سه میلیارد دلار کالا هم رفته و پولش برنگشته بود، آیا ارزش داشت در سال جهش تولید عرصه را بر صادرکننده تنگ کنند؟ تاریخ درباره این موضوع قضاوت خواهد کرد.

رازقی در ادامه سخنان خود ضمن تبریک روز ملی صادرات، گفت: دست تک‌تک صادرکننده‌ها حتی کسانی که موفق شدند هزار دلار کالا در این شرایط سخت صادر کنند، به گرمی می‌فشاریم.

او همچنین به برگزاری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سطح ملی اشاره کرد و گفت: پس از مدت‌ها ظاهراً رئیس‌کل بانک مرکزی متوجه شده مسیری که می‌رود غلط است و پیشنهاد‌هایی از سوی اتاق ارائه شده که احتمالاً مصوب خواهد شد.

رئیس اتاق شیراز، یکی از پیشنهاد‌های ١٠ گانه اتاق ایران را لغو بسته سیاست‌های ارزی سال ٩٩ برای اثبات ناکارآمدی سیاست‌های سال‌های ٩٧ تا ٩٩ در راستای رفع محدودیت‌های فعلی صادرکنندگان و امکان ایجاد تنوع در روش‌های ایجاد تعهدات عنوان کرد.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *