اهم اخبار

وزیر جهاد کشاورزی: اشتراکات اقلیمی زمینه همکاری چین و ایران را فراهم کرده است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اشتراکات جغرافیایی و اقلیمی چین و ایران اظهار کرد همین اشتراکات و گاها محدودیت های مشابه مانند کمبود آب، زمینه همکاری و همفکری چین و ایران در زمینه مسایل مربوط به کشاورزی را فراهم کرده است.

 

 

محمود حجتی روز چهارشنبه در جریان بازدید از پژوهشگاه علوم کشاورزی چین در پکن و دیدار با رییس این پژوهشگاه افزود: دو کشور چین و ایران از نظر ظرفیت ها و همچنین محدودیت های کشاورزی از جمله جغرافیا، آب و هوا و شرایط اقلیم دارای اشتراکات زیادی هستند و فعالیت های تحقیقاتی دو کشور می تواند به یکدیگر کمک کند.

وی اظهار امیدواری کرد دو کشور در زمینه تحقیقات در حوزه کشاورزی از جمله مسایل مربوط به تحقیقات در زمینه بذر همکاری راهبردی داشته باشند و بتوانند از دستاوردهای علمی یکدیگر استفاده کنند.

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران گفت: چین در زمینه فعالیت های تحقیقاتی مانند پزوهش در بذرهای مختلف از جمله بذر غلات، برنج، دانه های روغنی، پنبه و حتی رقم های هیبردی به دستاوردهای خوبی رسیده است و در این زمینه از کشورهای پیشرو است.

او تصریح کرد: چین اکنون افزون بر ۲۴ هزار رقم بذر غلات را در اختیار دارد که می تواند با توجه به سازگاری آب و هوایی چین با ایران از این دستاوردهای در ایران هم استفاده کرد.

«تانگ هوجان» رییس پژوهشگاه علوم کشاورزی چین هم در این دیدار ضمن استقبال از سخنان وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی ایران گفت: پژوهشگا علوم کشاورزی دارای یک دانشکده با ۶ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، از جمله ۱۳ دانشجوی ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه این موسسه در همه زمینه های کشاورزی، تحقیقات علمی مورد نیاز را انجام می دهد گفت: پنبه، روغن، چای و محیط زیست از جمله مسایل کلیدی مورد پژوهش و بررسی در این پژوهشگاه است.

«تانگ» نقش این مرکز را در تامین مواد غذایی مورد نیاز چین تاثیر گذار عنوان کرد و گفت: چین و ایران به عنوان تمدن های کهن، همیشه روابط خوبی داشته اند و فرهنگستان علوم کشاورزی چین نیز به عنوان یک موسسه تحقیقاتی وابسته به وزارت کشاورزی به همکاری با ایران اهمیت می دهد.

«محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب با هدف تقویت و توسعه روابط اقتصادی در حوزه کشاورزی در سفری چهار روزه وارد پکن شد.

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به چین، فردا – پنجشنبه – عازم شهر «چنگ دائو» می شود تا از پروژه های کشاورزی این شهر بازدید کند.

سرویس خبری: مجلس و دولت

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *