اهم اخبار

حذف ارز ترجیحی علت افزایش کالاهای اساسی بوده است

بدون دیدگاه

درحالی که وزیر صمت خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شده است مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده، بحث حذف ارز ترجیحی علت افزایش قیمت روغن و کالاهای اساسی طی هفته های اخیر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از تسنیم؛ اخیرا مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفته است: حدود دو ماه است که به صورت متراکم، انتظارات تورمی به ویژه در بازار کالاهای اساسی در جامعه بالا رفته است. دو تا سه ماه است در حال بحث هستیم که می‌خواهیم ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن و کالای اساسی را حذف و یارانه را نقدی پرداخت کنیم و این موضوع موجب افزایش تقاضا به ویژه در بخش صنعت شده است.

یزدان سیف گفت: انتظارات تورمی در موضوع تقاضا، امری انکار ناپذیر است و اکنون انتظارات تورمی برای مردم ایجاد شده است در حالی که دولت در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار، هیچ تصمیمی برای تغییر نرخ ارز کالاهای اساسی نگرفته است. پس از شکست نظام استکبار جهانی و رأی نیاوردن ترامپ، حس می‌کنیم نیازمند رسیدن به آرامش هستیم تا بتوانیم متغیرهایمان را در یک وضع با ثبات تری ببینیم و تصمیم بگیریم لذا تصمیمی برای تغییر نرخ ارز روغن وجود ندارد.

وی  با اشاره به اینکه عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است، اضافه کرد: نگاه تصمیم گیران کشور به موضوع اقتصادی، نگاه حسابداری نباشد بلکه اقتصاد، علم رفتار است.

بر این اساس درحالی که وزیر صمت از مجلس خواسته بود تا با یک تصمیم انقلابی ارز ۴۲۰۰ را حذف کند، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده، بحث حذف ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق علت افزایش قیمت روغن و کالاهای اساسی است اما در دولت تصمیمی برای تغییر نرخ ارز روغن وجود ندارد.

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت چندی قبل با بیان اینکه ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور دو نرخی بودن ارز است، گفته بود، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی یک تصمیم انقلابی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ و تک نرخی کردن ارز بگیرند.  در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با سماجت به دنبال تک نرخی کردن ارز و حذف ارز ۴۲۰۰ بوده ایم که اکنون همگان منتظر تصمیم انقلابی مجلس در این خصوص هستند.

به عقیده کارشناسان، اگرچه کلیتِ دولت موافق حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی است و لایحه بودجه ۱۴۰۰ با چنین رویکردی نوشته شده است اما اظهارات متناقض مسئولان در این رابطه نشان می دهد دولت حسن روحانی نمی خواهد مسئولیت این کار را برعهده بگیرد.

گفتنی است، از ابتدای امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن روغن خام در اختیار کارخانجات روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است. متوسط سه سال گذشته مصرف روغن در کشور حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال است، بنابراین در ۱۰ ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم. با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن ۴۳۲ هزار تن کاهش یافت، اما به واسطه تدابیر صورت گرفته، در این مدت ۵۳۲ هزار تن از محل ذخایر راهبردی توزیع شد.  بیشترین کمبود در روغن نیمه جامد است که مصرف مشترک میان خانوار و صنعت است و به شدت مصارف صنعت، بالا رفته است. همچنین  بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن در کارخانجات کشور موجود و بیش از ۴۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: تسنیم

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *