اهم اخبار

خرید تضمینی گندم از مرز ۳ میلیون تن گذشت

بدون دیدگاه

مجری طرح گندم گفت: بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۳ میلیون تن گندم با ارزش ۵۲ همت از کشاورزان ۱۲ استان کشور خریداری شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سهراب سهرابی گفت: بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۳ میلیون تن گندم با ارزش ۵۲ همت از کشاورزان ۱۲ استان کشور خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب تاخیر در برداشت ناشی از شرایط جوی تغییری ندارد، اما در ادامه میزان خرید افزایش می‌یابد.

به گفته او، بنابر اذعان رئیس سازمان برنامه و بودجه طی روز‌های آینده قرار است که بخش اعظم مطالبات گندمکاران پرداخت شود.

سهرابی ادامه داد: برآورد‌ها حاکی از آن است که میزان تولید گندم به بیش از ۱۴.۵ میلیون تن و خرید ۱۱ میلیون تن برسد که درصورت تحقق این میزان خرید نیازی به واردات گندم نداریم.

مجری طرح گندم با بیان اینکه استان خوزستان در صدر خرید تضمینی گندم قرار دارد، افزود: استان‌های فارس، ایلام و گلستان در رده‌های بعدی میزان خرید قرار دارد.

او با اشاره به راهکار‌های رسیدن به پایداری در خودکفایی گندم گفت: طرحی تحت عنوان خودکفایی پایدار گندم تهیه کردیم که براساس آن اقداماتی نظیر ساماندهی تولید و بذور اصلاح شده، مصرف متعادل کود‌های شیمیایی، توسعه کشت مکانیزه و سامانه‌های نوین آبیاری، آموزش و ترویج کشاورزان و طرح توسعه کشت دیم زار‌ها و کشت قرارداری در دستور کار قرار گرفته است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *