اهم اخبار

خسارت ۵۶ هزار میلیارد ریالی خشکسالی به کشاورزی اردبیل

بدون دیدگاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: خشکسالی و حوادث غیرمترقبه در سال‌جاری بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال به محصولات کشاورزی اردبیل خسارت وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از مهر، نادر تقی‌زاده عصر شنبه در جلسه ستاد بیمه کشاورزی استان و کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی استان اظهار کرد: خشکسالی و حوادث غیرمترقبه در سال‌جاری بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال به محصولات کشاورزی اردبیل خسارت وارد کرده است.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی به دلیل وابستگی به شرایط آب و هوایی، بیشترین آسیب را از تغییرات اقلیمی می‌بیند، گفت: انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش عوامل خسارت انواع مخاطرات در بخش کشاورزی از ضروریات بوده و باید جدی گرفته شود و برای کاهش مخاطرات باید اقدامات لازم عملیاتی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: تضمین بهره‌وری و کاهش نگرانی جامعه هدف یعنی بهره‌برداران حوزه کشاورزی از مخاطرات طبیعی از انتظارات منطقی است که مسئولان اجرایی باید تدابیر لازم را در این خصوص بیاندیشند.

تقی‌زاده ادامه داد: پایش به هنگام مخاطرات جوی و اعلام هشدار به موقع، اقدامات پیشگیرانه در خصوص سرمازدگی، یخبندان، سیل، زلزله و انواع آفات و بیماری‌ها از جمله راهکارهای پیشگیرانه می‌تواند باشد.

وی بیمه محصولات کشاورزی را یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای جبران خسارت ناشی از مخاطرات طبیعی عنوان کرد و گفت: اقداماتی مانند رعایت الگوی کشت، توسعه گلخانه‌ها، اجرای کشاورزی حفاظتی‌، اجرای سیستم آبیاری نوین‌، اصلاح خطوط انتقال آب و کاشت محصولاتی که نیاز آبی کم دارند از جمله اقدامات مقابله با تنش خشکی در بخش کشاورزی است.

سرویس خبری: استان‌ها

منبع: مهر

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *