اهم اخبار

صادرات ۸۰۲ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در۲ ماهه امسال/رشد۲۲٫۵ درصدی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

صادرات محصولات بخش کشاورزی در دو ماهه اول امسال به ۸۰۲میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۲٫۵ درصد رشد داشته است.

 به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، ۹۵۵ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۸۰۲ میلیون دلار دردو ماه نخست سال جاری صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲۲٫۵ درصد و از نظر ارزش ۴٫۵۹ درصد افزایش نشان می دهد.

در مدت مشابه سال گذشته ۷۸۰ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار صادر شده بود.
براساس این گزارش، سهم صادرات محصولات کشاورزی در این دو ماه، معادل سهم ۶٫۲ درصد از کل وزن و ۱۳٫۹۱ درصد از کل ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی کشور است.
در این مدت، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از نظر ارزشی مربوط به بخش باغبانی با سهم ۴۳٫۱۳ درصد، دام و طیور با سهم ۲۶٫۵ درصد و زراعی با سهم ۲۵٫۶۹ درصد بوده است.
بر پایه این گزارش، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به بخش زراعی با سهم ۶۰٫۴ درصد،باغبانی با سهم ۲۴٫۲۳ درصد و دام و طیور با سهم ۱۳٫۹۳ درصد است.
برخی اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی از نظر وزنی در اردیبهشت ماه امسال شامل سیب تازه، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، سیب زمینی تازه یا سرد کرده، پیاز و موسیر، ماست، رب گوجه فرنگی، دوغ و شیر و خامه بسته بندی شده کفیر، انواع کلم قرمز و سفید و قمری و خرما بوده است.
تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت ماه امسال منفی ۴۷۹ میلیون و ۳۱۰ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ به میزان ۴۰ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار بهبود یافته است.
سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع محصول کشاورزی به ارزش بیش از ۳٫۵ میلیارد دلار صادر شد.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *