اهم اخبار

دبیرکل انجمن پسته ایران: یارانه انرژی بخش کشاورزی افزایش یابد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دبیرکل انجمن پسته ایران ضمن درخواست افزایش سهیمه یارانه بخش کشاورزی با بیان اینکه یارانه انرژی دولت به بخش کشاورزی ۵۰ میلیون بشکه است گفت: این یارانه در سال ۹۷ به بخش کشاورزی اختصاص یافت و از آن زمان تاکنون افزایش نداشته در حالی که یارانه انرژی دولت به بخش صنعت ۳۸۰ میلیون بشکه است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایرنا، حسین رضایی روز شنبه در ستاد پسته شهرستان رفسنجان در فرمانداری این شهر افزود: بهتر است تدابیری اندیشیده شود تا سهمیه انرژی بخش کشاورزی افزایش یابد تا کشاورزان بتوانند در زمان هایی از جمله زمان سرمازدگی ها باغ های خود را از این حادثه حفظ کنند و محصولشان از بین نرود.

وی تاکید کرد: سال قبل عرضه پسته به خارجی از کشور شرایط مطلوبی داشت به طوری که از کل برداشت ۲۳۰ هزار تن پسته از باغات پسته کشور، تا آخر مرداد امسال ۲۱۳ هزار تن صادرات انجام شد.

وی با بیان اینکه هزینه های برداشت پسته رو به افزایش است و باید مدیریت شود اظهار داشت: کشاورزان برای باغبانی، تعمیر باغ ها، آبیاری و کوددهی در طول سال متحمل هزینه های فراوانی می شوند در حالی که قیمت نهایی این محصول به ضرر کشاورز است.

کاهش ۷۰ هزار تنی تولید محصول پسته

رضایی تصریح کرد: امسال پیش بینی های اولیه انجمن پسته ایران برداشت ۱۵۰ هزار تن پسته از بیش از ۴۷۰ هزار هکتار باغ در ایران بود که با توجه به گرمازدگی، سرمازدگی و خشکسالی ها؛ میزان تولید این محصول کاهش یافت و ۲۵ درصد محصول پسته امسال دچار پوکی شد.

وی با اشاره به برداشت ۲۳۰ هزار تن محصول در سال قبل و صادرات ۲۱۳ هزار تنی پسته تا پایان مرداد امسال خاطرنشان کرد: در برداشت پسته حدود ۷۰ هزار تن نسبت به سال قبل کاهش نشان داده می شود به طوری که محصول و جوانه های سال آینده نیز بر اثر تغییرات اقلیمی از بین رفته و امسال حفظ بازار دشوار است مدیریت که حمایت دولت را می طلبد.

وی گفت: در هر هکتار از باغ های پسته رفسنجان پنج هزار متر مکعب آب مصرف می شود که صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است روش های نوین آبیاری به منظور صرفه جویی در منابع آبی اجرا شود.

رضایی با بیان اینکه میزان پوکی پسته در باغ هایی که با روش قطره ای آبیاری می شوند کمتر است تصریح کرد: میانگین پوکی پسته در باغ های پسته ایران ۲۵ درصد است.

وی ادامه داد: در زمینه کیفیت نیز باید گفت انس پسته بالا رفته و پسته ریز شده است و رِنج پسته بالای ۲۴ رفته که نشان دهنده ریز شدن پسته است.

وی از وزارت جهاد کشاورزی خواست در زمینه محصول پسته وقت بیشتری بگذارد زیرا ۲۷ استان در کشور پسته کاری دارند.

وی اظهار داشت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باغ با کشت ارقام مختلف در ایران زیر کشت رفته که ۵۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت پسته است و وقت گذاشتن برای این محصول ارزشمند است.

دبیر انجمن پسته ایران در پایان مسائل پلمب چاه های غیر مجاز آب کشاورزی، خرید و فروش و انتقال آب، پیمان سپاری ارزی در بحث صادرات پسته را از چالش های مهم حوزه پسته برشمرد و از دولت حمایت های لازم را برای کمک به کشاورزان خواستار شد.

متأسفانه سرمایه گذاری خوبی برای اشغالزایی در رفسنجان نشد

فرماندار رفسنجان نیز در این نشست با اشاره به برداشت بیش از ۶۰ هزار تن پسته به ارزش بیش از پنج هزار میلیارد تومان در سال گذشته در این شهرستان گفت: امّا متاسفانه سرمایه گذاری خوبی در بخش اشتغالزایی و رفع بیکاری رفسنجان انجام نشد.

مجید فصیحی هرندی افزود: کتابی به نام مسئولیت اجتماعی در حوزه پسته وجود دارد که باید اجرا شود؛ کشاورزان عمده بهتر است در قبال برداشت آب و منابع زیرزمینی که متعلق به مردم است مسئولیت اجتماعی خود را به نحوی انجام دهند که اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر انتقال آب از چاه موتورهای مجاز به اراضی پسته می توان با رویکرد راه اندازی گلخانه ها از آب بهره بیشتری کسب کرد.

فرماندار رفسنجان گفت: یکی دیگر از مسائل در مورد پسته، استاندارد مغز و پسته است که بهتر است مغز این محصول با رعایت استاندارد و کیفیت عالی به صنایع غذایی از جمله شیرینی پزی ها فروخته و یا صادر شود.

وی در ادامه ایجاد شرکتی به منظور رفع مشکلات حوزه کارگران فصلی را ضروری دانست و گفت: کارگران فصلی در طول سال باید پشتیبانی شوند؛ شرکتی باشد که تامین نیری انسانی روزمزد را برای کارفرماها فراهم کند به طوری که سال قبل از یک میلیون نفر روز طی ۲ ماه  برای برداشت پسته در  رفسنجان استفاده شد.

بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در رفسنجان وجود دارد.

کار برداشت برداشت پسته در رفسنجان از چند هفته قبل آغاز و تاکنون ۸۰ درصد این محصول برداشت شده است.

پیش بینی شده امسال ۲۲ هزار تن محصول پسته از باغات پسته رفسنجان برداشت شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایرنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *