اهم اخبار

دبیرکل فدراسیون طیور ایران در گفتگو با اگروفودنیوز: سرانه مصرف مرغ کاهش یافته است

بدون دیدگاه

دکتر سید فرزاد طلاکش بر این عقیده است سرانه مصرف مرغ به میزان قابل توجهی کاهش یافته و الگوی مصرف تخم مرغ تغییر کرده است که آثار تغییر الگوی مصرف در صنعت دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، فرزاد طلاکش، دبیرکل فدراسیون طیور ایران در خصوص وضعیت صنعت مرغداری و ماکیان کشور در سال جاری گفت: علیرغم اینکه صنعت برای تغییر نرخ ارز خودش را آماده می‌کرد، قول های حمایتی دولت کامل انجام نشد و صنعت دچار چالش جدی گردید. از طرفی قیمت نهاده‌ها حدودا تا ۵ برابر افزایش پیدا کرده است و مرغداران که توان رقابت نداشتند دچار چالش شدند و آثارش در کاهش جوجه ریزی مرغ گوشتی به شدت نشان داده شد و در مرغ تخم گذار چالش‌های بازار مصرف کننده علائمی را ظاهر کرد که صنعت وضعیت خوبی را ندارد.

طلاکش بیان کرد: قرار بود دولت تسهیلاتی برای نهاده بدهد که به قولش عمل نکرد و نقدینگی یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت ماست. از طرفی مصرف کننده‌ها باید یارانه دریافتی را برای مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ استفاده می‌کردند که این فقط با کارت یا کوپن الکترونیک صورت می‌پذیرفت که به هر دلیلی جز سیاست های دولت محقق نشده است و یارانه ای که در اختیار مردم هست به سمت هزینه‌های جاری دیگری می‌رود و این موضوع سرانه مصرف مرغ را به میزان قابل توجهی کاهش داده و الگوی مصرف تخم مرغ را تغییر داده است، که آثار تغییر الگوی مصرف در صنعت دیده می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: امیدوارم با پیگیری‌هایی که صورت می‌پذیرد و تدابیری که باید اتخاذ شود این روند تغییر کند. اگر زیرساخت صنعت مرغ و تخم مرغ به چالش کشیده شود و دچار مشکل گردد به راحتی نمی‌توان برای تامین نیاز مردم واردات انجام داد.

طلاکش در پاسخ به سئوال اگروفودنیوز در خصوص وضعیت آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: خوشبختانه در کشور مشکلی نداشتیم. در کشورهای همسایه از جمله روسیه و ترکیه گزارش جزئی وجود داشت ولی به عنوان یک بحران جهانی مطرح نبوده است.

طلاکش خاطرنشان کرد: اگر کشورهای غرب آسیا مانند چین درگیر این موضوع بشوند از طریق مهاجرت پرندگان به ایران تسری پیدا می‌کند که مشکل جدی‌ای نیست ولی مرغداران باید الزامات جدی را رعایت کنند.

دبیرکل فدراسیون طیور ایران در خصوص راههای برون رفت از مشکلات گفت: راه حل‌هایی به صنعت و مرغداران گفته شده ولی عزمی برای حل شدن مشکل و پایین آمدن قیمت تمام شده وجود ندارد. راه حل برای آینده نزدیک این است که ساختار تولید کشور به سمت ساختار زنجیره یکپارچه برود که هم بهره وری بالا برود و هم قیمت تمام شده پایین بیاید. اما راه حل سریع این است که مردم یارانه دریافتی را برای مصرف مرغ و تخم مرغ با کارت الکترونیک پروتئین استفاده کنند .

فرزاد طلاکش در پایان گفت: برای اولین بار در تاریخ ۶۵ ساله صنعت، سند برنامه ۵ ساله طیور کشور منتشر شده است. امیدواریم که دستمایه ای شود تا صنعت راه خودش را از طریق این مجموعه گردآوری شده پیدا کند و دولت همراهی کافی را انجام دهد تا بتوانیم عمل بکنیم.

سرویس خبری: صنعت غذا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *