اهم اخبار

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور: ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار سخت به واردات نهاده‌های دام تخصیص می‌یابد/رسوب ۱٫۵ میلیون تن نهاده در بنادر

۱ دیدگاه
image_pdfimage_print

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: واردات نهاده های دام و طیور مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی است اما این ارز از سوی بانک مرکزی بسیار سخت و دشوار تخصیص پیدا می کند. نزدیک هشت ماه ۱,۵ میلیون تن جو و ذرت در بنادر رسوب کرده و برای ترخیص این محموله ها ارز تخصیص پیدا نمی کند.

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در گفت وگو با برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد از توزیع ارز برای واردات نهاده های دام و طیور توسط وزارت صمت در بین برخی از واردکنندگان بصورت گزینشی و بدون ضابطه انتقاد کرد.

حاجی زاده افزود: با اعمال تحریم های ظالمانه دشمن وضعیت ارزی در کشور بسیار پیچیده شده است. کمبود ارز و محدودیت فروش نفت باعث شده که سهمیه بندی ارز درمملکت صورت گیرد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: این اتحادیه واردات نهاده های اصلی مورد نیاز تولید گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ ، شیر، ماست ، دوغ، پنیر و غیره را انجام می دهد. اتحادیه مزبور از طرف وزارت صمت به عنوان مجری و کنترل کننده همه امور وارد کنندگان نهاده ها در نظر گرفته شده است. بیش از ۴۰۳ شرکت وارد کننده نهاده های دامی در کشور عضو این اتحادیه هستند و همه امور این شرکت ها را تا به امروز اتحادیه انجام داده است.

وی ادامه داد: روز جمعه شانزدهم خرداد ماه سال جاری از طریق وزارت صمت بصورت تلفنی تعدادی از اعضای این اتحادیه فراخوان و مقداری ارز بصورت دینار عراق بین وارد کنندگان توزیع شده بدون اینکه به اتحادیه اطلاعی داده باشند.معلوم نیست بر اساس چه ضابطه ای چند شرکت وارد کننده نهاده های دامی انتخاب شده اند و جلسه ای آنهم در روز تعطیل با حضور تعداد معدودی از اعضای اتحادیه در وزارت صمت تشکیل شده است.عصر روز جمعه از ساعت شش بعد از ظهر تا ساعت ۱۱ شب بدون اطلاع اتحادیه و تعیین هیچ گونه ضابطه ای از قبل این ارز بین یکسری واردکنندگان توزیع شده که مصداق بارز رانت است.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: اتحادیه نسبت به این قضیه به شدت اعتراض دارد و پیگیری خواهد کرد ارز مورد نیاز واردات نهاده های دامی طبق ضابطه مشخصی بین همه وارد کنندگان توزیع شود.

وی ادامه داد: واردات نهاده های دام و طیور مشمول ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است اما این ارز از سوی بانک مرکزی بسیار سخت و دشوار تخصیص پیدا می کند. نزدیک هشت ماه ۱,۵ میلیون تن جو و ذرت در بنادر رسوب کرده و برای ترخیص این محموله ها ارز تخصیص پیدا نمی کند. ماندگاری زیاد این محموله ها در بنادر ضمن فساد پذیری و کاهش کیفیت اقلام متاسفانه هزینه انبارداری سنگینی به وارد کنندگان تحمیل می کند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

نظر برای این مطلب

  1. حسین محمدی09359375885 says:

    سلام من مجوز واردات خوراک ذرت دامی از روسبه دارم با این اوصاف به نظر میرسد نمیتوانم ارز بگیرم میتوانید کمک کنید ارز بگیرم و وترد کنم یا اینکه میخواهم مجوز را واگذار کنم کسی سراغ دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *