دبیر انجمن تامین کنندگان و تولیدکنندگان برنج: عدم تحقق واردات یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برنج

بدون دیدگاه

مسیج کشاورز گفت: بنابر دستور معاون اول و مشکلات تامین ارز، تاکنون ۹۵۰ هزار تن برنج وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مسیح کشاورز گفت: سال گذشته به در خواست مدیران استان های برنج خیز، اعضای انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج  برای خرید محصول مانده روی دست کشاورزان اقدام کردند و مدیران استان‌ها این اتفاق و کمک به کشاورزان را به عنوان دستاورد مدیریتی خود ثبت کردند.

به گفته او، علی رغم آنکه بازار برنج ایرانی از رکود خارج شده و قیمت‌ها افزایش و به ثبات رسیده است، اما متاسفانه نگاه کوتاه مدت در مدیریت این حوزه هم موجب شده تا بخش خصوصی از ادامه همراهی و همکاری با ایشان منصرف شود و شالیکاران و تولیدکنندگان برنج، بار دیگر با مشکلاتی که سال گذشته داشتند روبرو شوند.

 کشاورز با یادآوری اینکه بنا بر تصمیم دولت مقرر شد، مشوق‌هایی برای خریداران برنج داخلی در نظر گرفته شود، توضیح داد: بر این اساس معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، شرکت‌هایی که در طرح خرید برنج داخلی مشارکت کنند، می‌توانند به ازای خرید برنج ایرانی مجوز واردات برنج دریافت کنند. لذا برای اجرای درست این تصیمیم، مقرر شد، استان‌ها گزارشی از عملکرد شرکت‌ها در خصوص خرید برنج ارائه دهند، اما متاسفانه هیچکدام از استان‌هاى شمالی در این خصوص به تعهد خود عمل نکرده‌اند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج ادامه داد: سال گذشته زمانی که انباشت برنج نزد کشاورزان در حال تبدیل شدن به بحران بود، اعضای انجمن قریب به دو هزار میلیارد تومان سرمایه خود را برای کمک به ایشان به خرید برنج ایرانی اختصاص دادند که همین امر موجب شد از یک سو کشاورزان آسیب نبینند و از سوی دیگر با بازگشت رونق به بازار برنج، قیمت‌ها تعدیل و مصرف‌کنندگان منتفع شوند، اما با اجرایی نشدن مشوق‌ها دور از ذهن نیست که امسال بخش خصوصی تمایلی برای حضور در این طرح نداشته باشد.

او افزود: در شرایطی که بازار برنج داخلی به ثبات رسیده است، ممنوع شدن واردات منجر به افزایش قیمت برنج وارداتی و در نهایت تداوم این مسیر به افزایش قیمت برنج داخلی منتهی می‌شود. 

کشاورز ادامه داد: در شرایطی که با افزایش تقاضای برنج با فرارسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان روبرو هستیم، متوقف ماندن واردات برنج تنظیم بازار را تهدید می کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران به موضوع عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: علی رغم آنکه واردکنندگان برنج مورد نیاز کشور را تامین و در بازار عرضه کرده‌اند اما متاسفانه از شهریور تاکنون ارز واردکنندگان پرداخت نشده است که استمرار این  روند به تداوم واردات برنج و امنیت غذایی کشور آسیب می‌زند.

 کشاورز با بیان اینکه امسال برمبنای تقاضا برای واردات حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن هدف گذاری شده بود، گفت: براساس آمار از ابتدای سال تاکنون ۹۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است که باتوجه به مسدود کردن مسیر واردات به نظر نمی‌رسد بتوان اقدام عاجلی برای رفع این کسری انجام داد.

او گفت: در چنین شرایطی کسری ۲۵۰ هزار تنى آثار خود بر بازار را نشان خواهد داد و پیش از آنکه این موضوع تبدیل به بحران شود باید چاره‌اندیشی کرد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *