اهم اخبار

دبیر انجمن شیرینی و شکلات: ۳۰۱ میلیون دلار شیرینی و شکلات صادر شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دبیر انجمن شیرینی و شکلات با بیان اینکه در ۶ ماهه امسال ۳۰۱ میلیون دلار شیرینی و شکلات صادر شده است، گفت: شیرینی و شکلات ایران به ۶۶ کشور دنیا صادر می‌شود.

 

به گزارش اگروفودنیوز؛ جمشید مغازه‌ای درباره میزان تولید شیرینی و شکلات در کشور اظهار کرد: ظرفیت تولید اسمی شیرینی و شکلات کشور ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که در حال حاضر به دلایل مختلف یک میلیون ۷۰۰ هزار تن تولید داریم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات درباره میزان صادرات شیرینی و شکلات در سال جاری گفت: در ۶ ماهه امسال ۱۱۰ هزار تن شیرینی و شکلات به ارزش ۳۰۱ میلیون دلار صادر شده است که نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی حدود ۳۳ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به صادرات شیرینی و شکلات به ۶۶ کشور دنیا افزود: ۴۸ درصد صادرات این محصول به کشور‌های عراق و افغانستان و مابقی به کشور‌های اروپای شرقی، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، کویت و کشور‌های CIS صادر می‌شود.

مغازه‌ای تاکید کرد: به جایی رسیدیم که می‌توانیم به کشور‌های اروپایی بیشتری صادرات داشته باشیم اما، برای اینکه بتوانیم جایگاه بهتری پیدا کنیم نیازمند زمان بیشتری هستیم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات با بیان اینکه قیمت ارز حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بر روی قیمت تمام شده اثر گذاشته است، تصریح کرد: افزایش قیمت ارز موجب بالا رفتن قیمت مواد اولیه شده و این موضوع فرصت رقابت با سایر رقبا را در بازار‌های صادراتی با توجه به بالا رفتن قیمت تمام شده کم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از بخشنامه‌ها از جمله پیمان سپاری، بخشنامه‌های بازدارنده برای صادرات است، خاطرنشان کرد: هم در تعیین پایه صادراتی در حال متضرر شدن هستیم و هم بازگشت ارز به سامانه نیما به ما لطمه می‌زند.

مغازه‌ای ادامه داد: در حالی که مواد اولیه را با ارز آزاد تهیه می‌کنیم اما، در سامانه نیما قیمت ۵ تا ۶ هزار تومان کمتر از بازار است، همچنین مدت زمان بازگشت ارز نیز برای صادرکنندگان مشکل ساز شده است.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *