درخواست مرغداران برای افزایش قیمت مصوب تخم مرغ

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران با بیان اینکه هزینه‌های تولید تخم مرغ به صورت رسمی افزایش یافته اما قیمت محصول نهایی تغییری نکرده است گفت: به همین دلیل مرغداران در سراسر کشور مورد برخورد تعزیراتی قرار گرفته اند و خواهان اصلاح سریع قیمت‌ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)، به نقل از تسنیم؛ سید فرزاد طلاکش رئیس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران اظهار داشت:  نرخ گذاری تخم مرغ در شرایط اوج تقاضا و مصرف در پائیز سال ۱۳۹۹ و با در نظر گرفتن مولفه های هزینه ای مربوط به آن سال تعیین شد  اما با توجه به افزایش مصوب هزینه های پرسنلی ، کرایه های حمل ، نرخ نهاده های کنجاله سویا و ذرت ، جوجه یکروزه ، حامل های انرژی و افزایش های ناشی از هزینه های مربوط به کارتن ، شانه و هزینه های اضافی باید در این قیمت تجدید نظر صورت گیرد.

وی افزود: عوامل یاد شده و هزینه های گزاف ناشی از تأثیر نرخ سایر اقلام نهاده ای ( درشت مغذی ها ، ریز مغذی ها ) و واکسن و دارو که بر مبنای نرخ ارز نیمایی در اختیار مرغداران قرار می گیرد نرخ تمام شده تخم مرغ با محاسبه سود مرغدار را  به  بیش از ۱۸ هزار تومان درب مرغداری افزایش داده است.

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران ادامه داد: با وجود این عوامل، دستگاه های ذی ربط همچنان قیمت ۱۴ هزار تومان درب مرغداری را  ملاک می گیرند و این به معنای ظلم و اجحاف در حق تولید کنندگان زحمت کش صنف مرغ تخمگذار است و ادامه این وضعیت تحمل زیان بیشتر را موجب شده است.

وی اظهار داشت: در این شرایط مرغداران تمایل زیادی به حذف مرغ های در حال تولید خود دارند و حتی تا قبل از سن اقتصادی مرغ آن را روانه کشتار می کنند که آثار آن در پائیز سال جاری به صورت ناخوشایندی در قیمت‌های بالای تخم مرغ برای مصرف کننده نمایان خواهد شد .

وی افزود : باعث تأسف است که در شرایطی که میانگین نرخ فروش تخم مرغ در مرغداری طی ۲ و نیم ماه گذشته در محدوده ۱۰ هزار تومان بوده ولی بدلیل انجام مقدار کمی صادرات که در رقابت شدید با همسایگان توفیق چندانی نداشت؛ همچنین افزایش تقاضای مصرف جامعه ، طی ۲ هفته گذشته نرخ تخم مرغ را به میانگین ۱۵ هزار تومان رسانده است.

وی اظهار داشت: در این شرایط مجدداً عوامل نظارتی و تعزیرات در استانهای مختلف فعال شده و با تکیه براینکه نرخ مصوب هنوز ۱۴ هزار تومان است بدون توجه به هزینه های واقعی تمام شده تخم مرغ، قصد سرکوب این فعالیت را دارند که همان اشتباه بزرگ سال های گذشته و به ویژه ماههای پایانی سال ۱۳۹۹ است .

وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری مسئولین ذی ربط توقف سریع اینگونه فعالیت ها و برخوردهای غیر موجه تعزیراتی صورت پذیرفته است و لازم است نسبت به اصلاح نرخ تخم مرغ در مرغداری و نزد مصرف کننده (ترجیح به صورت هر عدد تخم مرغ است) اصلاح شود تا از بروز هر گونه خسارت احتمالی در ماه‌های آتی خودداری شود.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: تسنیم

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *