اهم اخبار

در ماه سپتامبر؛ شاخص قیمت جهانی موادغذایی کاهشی نشد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

قیمت جهانی شکر در سپتامبر به دلیل ال‌نینو به بالاترین حد خود در ۱۳ سال گذشته رسید.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از رویترز؛ شاخص قیمت جهانی آژانس موادغذایی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر تا حد زیادی ثابت بود زیرا کاهش در شاخص‌های روغن‌های گیاهی، لبنیات و گوشت، افزایش قیمت شکر و ذرت را جبران کرد.

این آژانس اعلام کرد که شاخص قیمت سازمان خواربار و کشاورزی، فائو که بیشترین کالاهای غذایی در سطح جهان را مورد معامله قرار می‌دهد، در ماه گذشته به طور میانگین ۱۲۱.۵ واحد در مقابل ۱۲۱.۶ برای ماه اگوست بود. این رقم در سپتامبر ۱۰.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و ۲۴ درصد کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در مارس ۲۰۲۲ در پی حمله روسیه به اوکراین بود.

شاخص غلات فائو نسبت به ماه قبل یک درصد افزایش یافت و قیمت ذرت با افزایش ۷ درصدی به دلیل تقاضای قوی برای ذخایر برزیل، کاهش فروش در آرژانتین و افزایش نرخ کرایه حمل بار در ایالات‌متحده افزایش یافت.

قیمت بین‌المللی گندم به لطف عرضه قوی و چشم انداز خوب تولید در روسیه ۱.۶ درصد کاهش یافت. فائو اعلام کرد که برنج که در ماه اگوست تقریباً ۱۰ درصد افزایش یافته بود و در ماه گذشته در بحبوحه تقاضای واردات پایین، ۰.۵ درصد کاهش یافت.

شاخص شکر نسبت به آگوست ۹.۸ درصد جهش کرد و به بالاترین سطح خود از نوامبر ۲۰۱۰ رسید که در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد چشم‌انداز عرضه جهانی در فصل آینده که به نگرانی‌ها در مورد تأثیر الگوی آب وهوای ال نینو بر تولید مرتبط است، رسید.

قیمت روغن نباتی ۳.۹ درصد کاهش یافت، در حالی که قیمت لبنیات ۲.۳ درصد کاهش داشت و نهمین سقوط ماهانه متوالی را داشت زیرا تقاضای جهانی وارداتی ضعیف و ذخایر فراوان در مناطق پیشرو تولیدکننده همچنان بر این بخش فشار می‌آورد. قیمت گوشت یک درصد کاهش یافت.

فائو گفت، در گزارشی درباره عرضه و تقاضای غلات، فائو تولید جهانی غلات در سال جاری را ۲.۸۱۹ میلیارد تن پیش‌بینی کرد که اندکی نسبت به برآورد قبلی ۲.۸۱۵ میلیارد تن و حدود ۰.۹ درصد بیشتر از سطح سال ۲۰۲۲ بود. فائو گفت که پیش بینی بالاتر تقریباً به طور کامل ناشی از تخمین‌های مثبت بازده برای روسیه و اوکراین است که به دلیل ادامه شرایط آب وهوایی مطلوب است.

به گزارش رویترز، آژانس سازمان ملل اعلام کرد که عرضه و تقاضای غلات تولید جهانی گندم را به ۷۸۵ میلیون تن و تولید جهانی برنج را به ۵۲۳.۱ میلیون تن می‌رساند.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: رویترز

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *