اهم اخبار

دست هایی در کار است تا گرانی مرغ را به مردم تحمیل کنند

بدون دیدگاه

رییس سازمان بسیج اصناف با اشاره به آشفته بازار مرغ و گرانی رسمی این کالا گفت: دست هایی برای ایجاد کمبود کاذب مرغ درکاربوده تا همه را مجبور به تمکین درخصوص افزایش قیمت کنند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از روابط عمومی بسیج اصناف کشور غلامرضا حسن پور عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی اعلام کرد: به فرموده پیامبراعظم هرکس یک شب درآرزوی گرانی بر امت من باشد، خداوند اعمال او را تباه می کند.

وی افزود: با کمال تاسف ‌و تعجب هر روز شاهد گرانی های بی دلیل و سازماندهی شده هستم که مورد اخیر آن گرانی مرغ توسط قرارگاه به اصطلاح ساماندهی به مسئولیت وزیرکشاورزی وعضویت برخی وزارتخانه ها و نمایندگانی ازسایر قوا هستیم.

وی تصریح کرد: وقتی مسئولان محترم در سطوح مختلف نتوانستند معضل تامین، تولید وتوزیع مرغ را حل کنند، به یکباره تسلیم برخی زیادی خواهی ها شده و به جای حل مسآله، صورت مساله را پاک کردند و ناگهان قیمت مرغ در اولین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ بیش از بیست درصد افزایش یافت!

به گفته وی ادعای اولیه آقایان مسئول به ویژه در وزارت کشاورزی، درتمام جلسات اعم ازجلسات وزارتخانه ومجلس شورای اسلامی که بنده نیز حضور داشتم و رسانه ها به آن پرداختند این بود که در تامین و تولید مرغ هیچ گونه مشکلی نیست و تمام مشکلات به توزیع و نظارت برمی گردد.

وی تاکید کرد: برای رفع این مشکل ادعایی، و به درخواست وزیرصنعت،معدن وتجارت، بسیج اصناف کشور با ارائه طرح “کاسب امین” و طرح”همیاران بازرسی” وارد میدان شد و بدون هیچ چشم داشتی و با ساماندهی نیروهای داوطلب درمرحله اول حدود ۱۰ هزار واحد صنفی امین را برای توزیع اقلام ضروری به ویژه مرغ به سازمانهای صمت سراسر کشورمعرفی نمود و۴هزار بازرس افتخاری نیز در اختیار اتاق اصناف و سازمانهای صمت قرار داد ولی با کمال تاسف مرغ مورد نیاز مردم هیچ گاه تامین نشد و مقدار مرغ توزیع شده با میزان مصرف تفاوت فاحشی داشت.

رییس بسیج اصناف کشور گفت: به طورمثال درروزهای دهم،یازدهم ودوازدهم فروردین کل مرغ توزیع شده برای مصرف استان تهران(تهران بزرگ وشهرستانهای تهران) به طورمیانگین ۲۵۰تن بود درحالی که مصرف خانوار در استان تهران درشرایط عادی حدودهزارتن است.به عبارتی در دوماه گذشته هیچ گاه نیاز هزار تنی استان تهران علی رغم همه ادعاهامبنی برجوجه ریزی گسترده وحتی ادعای توانمندی درصادادت مرغ، تآمین نشد.

سوال اساسی اینجاست که علت کمبودمرغ وچندنرخی شدن آن وایجادبازارسیاه چیست؟

حسن پور اظهارداشت: افزایش قیمت مرغ چه رابطه ای با اشباع بازار دارد؟این سوال می تواند یک پاسخ داشته باشد و آن اینکه دست هایی برای ایجاد کمبود کاذب مرغ درکار بوده تا همه را مجبور به تمکین درخصوص افزایش قیمت کنند واین عوامل آشکار و پنهان موفق شدند که هم مردم را شرایط شیوع ویروس کرونا درصف های طولانی مرغ قرارداده و هم مرغ را با قیمت آزاد حتی دو برابرقیمت مصوب بفروشند و هم درنهایت قیمت مرغ را رسما افزایش دهند.

عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی می گوید: این درحالی است که به گفته مسولین تمام نهاده های با ارز ۴۲۰۰ به مرغداری ها تحویل داده شده ویکبارازجیب مردم این یارانه پرداخت شده است و هیچ اتفاق دیگری که بتواند در افزایش قیمت مرغ موثرباشد، نیفتاده است.

وی تاکید کرد: قطعا ما با افزایش قیمت مرغ مخالفیم زیرا مردم تحت فشارهایی اقتصادی هستند و سزاوار نیست که بیش ازاین تحت فشار قرارگیرند به ویژه در آستانه ماه مبارک رمضان بلکه راه کار آن را اعمال مدیریت صحیح و یکپارچه و صدور مجوزهای جدید برای راه اندازی مرغداری ها وکشتارگاه های جدید به بخش خصوصی می دانیم.

حسن پور اعلام کرد: بسیج اصناف آمادگی خود را برای رفع این معضل با بکارگیری تمام ظرفیت ها به شرط واگذاری اختیارات کامل توسط دولت محترم، اعلام می دارد. همان گونه که درمدیریت ماسک درکشور کارنامه خوبی را ارائه داد.

وی در پایان با انتتقاد از عملکرد برخی مسئولان و عدم دسترسی به آنها در این ایام خاص گفت: برخی مسئولان چند روز مانده به پایان سال کشور را برای گذراندن تعطیلات نوروزی ترک کرده وامکان برقراری هیچ ارتباطی با آنها وجودندارد. این درحالی است که دراین شرایط سخت مسئولیت خطیری به عهده آنهاست.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *