اهم اخبار

ذرت و جو در صف بورس/ محصولات دیگر در حال بررسی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت تضمینی و بورسی شدن می‌تواند راهکاری تازه برای دولت به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی باشد، قائم مقام وزیر کشاورزی از بورسی شدن خرید و فروش ذرت و جو در سال جاری و اضافه شدن مابقی محصولات کشاورزی در سال‌های آینده که برای اولویت بندی در حال بررسی هستند، خبر داد.

کشاورزی

علی اکبر مهرفرد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در زمینه بورس محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی با سیاستی که ماده ۳۲ قانون افزایش بهره‌وری تجویز کرده به دنبال گسترش ورود معاملات کشاورزی به بورس است.

وی افزود: در سال گذشته ذرت در استان خوزستان و جو در استان کرمانشاه به صورت آزمایشی بورسی شدند و معملات این محصولات در این دو استان در قالب بورس محصولات کشاورزی انجام شد که نهایتا مجموعه دست اندرکاران جمع بندی مثبتی از این اقدام و همین سبب شد تا امسال خرید و فروش جو و ذرت در بورس در سراسر کشور انجام شود.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی ادامه داد: برای ورود محصولات کشاورزی و معامله آن ها در بورس محصولات کشاورزی اقدامات لازم انجام شده است؛ به گونه ای که امسال جو و ذرت در بورس معامله می شوند و برای سال بعد هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

به گفته مهرفرد، محصولات اساسی کشاورزی در اولویت برای بورسی شدن قرار دارند که البته محصولات دیگر هم می توانند در اولویت قرار گیرند اما باید یکی یکی آن ها را بررسی کرد. به عنوان مثال گندم برای ورود به بورس سخت‌تر است و فعلا جو و ذرت به صورت کامل وارد بورس شده اند و همکاران وزارتخانه‌ای و فرا دستگاهی وزارت جهاد کشاورزی مانند شرکت پشتیبانی امور دام، سازمان تعاون روستایی، صندوق حمایت از توسعه کشاورزی و بورس در تلاش برای حل شدن مشکلات و موانع مختلف پیش روی بورسی شدن محصولات کشاورزی هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جو در فصل برداشت قرار دارد و معاملات آن با مکانیسم قیمت تضمینی در بورس کالا در حال انجام است، تصریح کرد: ممکن است در گذار از سیستم تجارت سنتی (خرید تضمینی محصولات کشاورزی) به سیستم تجاری مدرن‌تر (قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و بورسی شدن آن‌ها) مشکلاتی به وجود آید.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی اضافه کرد: به عنوان مثال یکی از آن ها عدم آشنایی کسانی است که با این سیستم کار می کنند که زمان می برد، کمبود زیر ساخت‌ها که می توان به انبارهای معدود و کم اشاره کرد از دیگر مشکلات در زمینه بورسی شدن محصولات کشاورزی اشاره کرد چرا که این انبارها باید مجهز باشند.

مهرفرد گفت: انبارهایی که می خواهند محصولات کشاورزی را در قالب فضای بورس کالا معامله کنند بر اساس قانون باید مجهز باشند یعنی اینکه این انبارها باید دارای استاندارد و سامانه باشند تا بتوانند به بورس تضامین بدهند، چرا که وقتی انباری که استاندارد نباشد بورس آن را نمی پذیرد یا اینکه اگر امکان اسقرار سامانه در آن وجود نداشته باشد یا انباردار حاضر به دادن تضمین نباشد امکان پذیرش از سوی بورس وجود ندارد.

وی اظهار کرد: این ها مشکلاتی است که در بورس محصولات کشاورزی وجود دارد و امیدواریم هر چه سریع‌تر حل شود و در مجموع دیدگاه مثبتی وجود دارد و به دنبال گسترش آن هستیم.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *