اهم اخبار

رئیس اتاق تبریز: مسئولان دولتی در مسیر بخش خصوصی مانع ایجاد نکنند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یونس ژائله مانع‌تراشی مسئولان دولتی در مسیر فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی را زمینه‌ساز فرار سرمایه‌گذاران می‌داند و دراین‌باره هشدار می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه مسئولان دولتی نباید بر سر راه فعالان بخش خصوصی مانع ایجاد کنند، گفت: مدیران و مسئولان دولتی مراقب باشند که زمینه‌ساز فرار سرمایه‌گذاران نشوند.

یونس ژائله در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در مرکز همایش‌های بین‌المللی خاوران تبریز گفت: بخش خصوصی کشور با اراده فولادین خود نشان داده که در این جنگ اقتصادی، کار بسیار بزرگی کرده است. در آذربایجان شرقی، ما در هفت‌ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۴ درصد رشد داشتیم که این نشان می‌دهد در بازارهای صادراتی به محصولات تولیدی تبریز اهمیت داده شده و این امر یکی از افتخارات ما محسوب می‌شود.

وی در ادامه با اشاره‌ای به مشکلات واحدهای تولیدی ازجمله تأمین مالی این واحدها گفت: متأسفانه منابع بانکی که در بانک‌های استان جمع شده، در دیگر استان‌ها هزینه می‌شود که این امر به‌خصوص در بانک‌های خصوصی بسیار مشهود است به‌طوری‌که طی سال‌های گذشته برخی از بانک‌ها تنها نیم درصد از منابع خود را در این استان هزینه می‌کردند.

ژائله افزود: سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شد اما هدف باید هزینه ۷۰ درصد از منابع این بانک‌ها در خود استان باشد که اگر این امر به وقوع بپیوندد، طبیعتاً منابع خوبی می‌تواند به بدنه بخش تولید وارد شده و باعث رشد و تعالی صنعت استان شود.

رئیس اتاق تبریز، بهبود فضای کسب‌وکار را موضوع دیگری در این راستا دانسته و گفت: در بخش خصوصی، پایشی تحت عنوان پایش بهبود محیط کسب‌وکار هر سه ماه یک‌بار انجام شده و در این راستا، نظرسنجی‌هایی از ۲۲۰ واحد تولیدی به عمل آمده و خروجی تحلیل می‌شود که نتیجه در چندین مورد نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه هم بخش خصوصی و هم دولتی در یک کشتی قرار گرفته و باید با یکدیگر متحد شوند، گفت: از مقامات دولتی خواهش می‌کنیم در رفتار خود در رابطه با واحدهای تولیدی تجدیدنظر کنند که این رفتار باعث فرار سرمایه‌گذار و کارآفرین از استان نشود. اینکه امروز دوستان زیادی می‌بینیم که در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند، از جهتی نگران‌کننده است. اینکه این حرکت‌ها تداوم یافته و کشور را به سمت کشوری مثل ونزوئلا ببرد، بسیار خطرناک خواهد بود.

ژائله با بیان اینکه مسئولان عالی‌رتبه استان باید یک عملکرد جدی در ایجاد رابطه خوب و مستمر با کارآفرینان و واحدهای تولیدی داشته باشند، گفت: حرکت جدی که از بخش دولتی مطالبه می‌کنیم، حمایت همه‌جانبه از بخش خصوصی است. در سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی»، یکسری مانع‌گذاری‌هایی ایجاد می‌شود و نه‌تنها مانع درست می‌شود بلکه اتفاقی می‌افتد که تولیدکننده، عطایش را به لقایش می‌بخشد.

وی ادامه داد: به‌عنوان رئیس اتاق تبریز در همین تریبون از مسئولان استان آذربایجان شرقی می‌خواهم که رابطه خوبی را با صنعتگران و کارآفرینان ایجاد کرده و تصمیمات عجولانه نگیرند.

رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه ما به‌عنوان سرمایه‌گذار خصوصی تلاش خود را برای افزایش تولید و صادرات کرده‌ایم، گفت: امروز به هر جای استان که سر بزنید با یک تابلو استخدام روبرو خواهید بود. افزایش حقوقی که در یک ماه گذشته در بسیاری از واحدهای تولیدی برای کارگران واحدها صورت گرفته در کل کشور بی‌سابقه بوده است. هر وظیفه‌ای که به بخش خصوصی سپرده شده خوشبختانه به‌درستی به پیش رفته است.

ژائله، وجود تحریم‌های داخلی را از دیگر مشکلات موجود دانسته و گفت: تحریم داخلی در همین وزارتخانه‌های خودتان است. دستورالعملی در تهران داده می‌شود ولی اثرات آن در جاهای دیگر بسیار وسیع بوده و آثار سوئی در استان‌ها دارد. متأسفانه امروز برای توسعه مانع ایجاد شده و تمامی کارخانه‌هایی که جدیداً می‌خواهند وارد مدار تولید شوند، با این موانع دست‌وپنجه نرم می‌کنند. همکاران ما جرات نمی‌کنند امضایی بزنند، چون اگر بزنند باید به اداره وزارتخانه‌ای جواب پس دهند پس در این حال، جرات را از ما گرفته‌اید.

وی افزود: بگذارید بخش خصوصی همان‌طوری که قبلاً کارش را انجام می‌داد، به کار خود ادامه دهد. بخش دولتی در استان‌ها تحت نظر دستگاه‌های نظارتی دیگر به خود جرات امضا هم نمی‌دهد، ما کاری به احزاب سیاسی نداریم بلکه بخش تولید به دنبال ایجاد ثروت در جامعه است.

رئیس اتاق تبریز ادامه داد: ما سربازان بخش تولید بوده و موظف به افزایش تولید و اشتغال جامعه هستیم اما در این میان از بخش دولتی می‌خواهیم فضا را برای بخش خصوصی مهیا کنند. بخش خصوصی و دولتی باید مثل دو بال یک پرنده در کنار یکدیگر بوده و اختلافات را کنار بگذارند تا با کمک هم در این جنگ اقتصادی پیروز شویم که فرصت بسیار کم است. رفتارهای اداری و سازمان‌یافته که این دولت یا دولت قبلی را زمین‌گیر کرده و کاری کنیم که کارها به پیش نرود به ضرر جامعه خواهد بود.

وی با قدردانی از حمایت همه‌جانبه مسئولان حوزه قضایی استان از فعالان بخش تولید گفت: موضوع تنها اختلاف بین دولت و بخش خصوصی نبوده و مسئله بزرگ‌تری است. امروز بخش تولید در استان متوقف شده است و کار بخش تولید به‌درستی پیش نمی‌رود. برای کسب جواز و یا یک کار اداری معمول باید از ۴۲ اداره استعلام بگیریم که وجود این تعداد از موانع سد راه تولیدکننده است.

ژائله با بیان اینکه این‌ها تحریم داخلی بوده و ربطی به دشمنی دشمنان خارجی ندارد بلکه در خود استان این تحریم‌ها را ایجاد کرده‌ایم، گفت: برای صدور یک کارت باید چندین مرحله طی کنیم اما قبلاً این‌گونه نبوده و با این سطح از بروکراسی‌ها مواجه نبودیم. دستگاه نظارتی امروز بر سر راه مسئول دولتی ما در استان قرار گرفته و دستورالعمل‌ها را بهانه‌ای برای ایجاد مانع کرده است اما این دستورالعمل‌ها که خالی از اشکال نبوده و حکم قطعی ندارد که نتوانیم آن را عوض کنیم.

وی گفت: دستورالعمل‌ها را آقای نیارکی، معاون وزارت صنعت و دیگر همکارانشان صادر می‌کنند که ایشان هم امکان اشتباه دارند. این موانع را کنار بگذاریم و اجازه دهیم کارها به‌درستی به پیش رود. هر اداره‌ای که برویم، این روند حاکم است. جنس‌ها در گمرک مانده و ترخیص نمی‌شود و در مقابل بهانه‌های مختلفی بیان می‌شود.

رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه متأسفانه بروکراسی‌های پیچیده‌ای در راه فعالان بخش تولید ایجاد شده، گفت: این نیروی کار مدیریتی که در استان ما فعالیت می‌کند، بی‌نظیر است، همه کشورها، کارخانه و زمین و سرمایه دارند اما در پروراندن مدیر موفق نیستند. امروز سرمایه ما برق و گاز نبوده بلکه نیروی انسانی همچون این مدیران است. نگذارید این‌ها آزرده‌خاطر شده و با کوچک‌ترین موضوعی، این‌ها را مورد هجمه قرار ندهید که احترام این‌ها قطعاً واجب است.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: اتاق بازرگانی ایران

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *