اهم اخبار

رئیس اتحادیه دام سبک: کیفیت ضعیف گوشت وارداتی در مقابل گوشت داخلی/ بازار آرام است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

افشین صدر دادرس خاطر نشان کرد: وزارت کشاورزی نیز برای تنظیم بازار اقدام به واردات گوشت از روسیه و استرالیا کرد که این موضوع افت جزیی قیمت دام زنده و گوشت در بازار را به همراه داشت، اما کیفیت گوشت‌های وارداتی بنا به اظهارات مسئولان سازمان میادین و مردم مناسب نبود چراکه چربی آن زیاد و با حذف چربی از آن همان قیمت گوشت داخلی برای خریدار تمام می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایلنا؛ افشین صدر دادرس از وضعیت مناسب تولید و مراتع به دلیل بارش‌های اخیر خبر داد و افزود: بخشی از بره‌های تولیدی زمستان سال گذشته وارد بازار شدند و به نظر می‌رسد در ۶ ماه نخست سال که فصل عرضه دام است با چالش کمبود دام مواجه نباشیم.

وی با بیان اینکه تقاضا در ۶ ماه نخست سال کاهش پیدا می کند از این رو به انباشت دام انجام‌ می‌شود، گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بعد از ماه رمضان رکود بر بازار گوشت حاکم می‌شود از این رو  امیدواریم که وزارت کشاورزی برنامه‌ای تدوین تا انباشتگی تولید را مدیریت کند.

رئیس اتحادیه دام سبک کشور  در پاسخ به این پرسش که آیا در ایام نوروز میزان تقاضا برای خرید گوشت افزایش پیدا کرد؟ گفت: هم زمان با عرضه بره‌های داخلی، وزارت کشاورزی نیز برای تنظیم بازار اقدام به واردات گوشت از روسیه و استرالیا کرد که این موضوع  افت جزیی قیمت دام زنده و گوشت در بازار  را به همراه داشت، اما کیفیت گوشت‌های وارداتی بنا به اظهارات مسئولان سازمان میادین و مردم مناسب نبود چراکه چربی آن زیاد و با حذف چربی از آن همان قیمت گوشت داخلی برای خریدار تمام می‌شد. باید منتظر ماند و دید گوشتی که  در حال ورود از استرالیاست چه بازخوردی در میان مردم دارد، البته کیفیت گوشت و دام وارداتی از رومانی را سال‌های پیش دیده‌ایم و مردم با کیفیت آن آشنا هستند و در آن زمان هم استقبالی از آن نشد.

وی با طرح این پرسش که آیا کیفیت گوشت وارداتی می‌تواند با کیفیت گوشت داخلی رقابت کند؟ تصریح کرد: چرا دولت از دامدار داخلی دام زنده کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان را نمی‌خرد، در حالیکه گوشت وارداتی هم پس از حذف ضایعات به همین قیمت برای مصرف کننده تمام می‌شود؟ این پرسشی است که ما همواره از دولت‌های دوازدهم و سیزدهم پرسیده‌ایم و متاسفانه جواب نگرفته‌ایم.

وی گفت: اظهارات و رفتارهای متفاوت و مختلف مسئولین امر این دیدگاه را برای کارشناسان و مردم ایجاد می‌کند که ظاهرا متولیان امر هنوز نتوانسته‌اند به درستی به علت گرانی قیمت گوشت در بازار پی ببرند. دولت افزایش قیمت را به علت‌هایی چون صنعتی نبودن دام سبک، عرضه نکردن دام از سوی دامدار و صادرات و آمار اشتباه نسبت می‌دهد،  این تناقضات نشان می دهد هنوز نتوانسته‌اند به جواب روشنی در مورد چرایی این مسئله دست پیدا کنند.

این فعال حوزه دامپروری اضافه کرد: زمانیکه دام صنعتی شود درصد وابستگی آن به علوفه وارداتی ۱۰۰ درصد می‌شود در حالی‌که امروز ۶ ماه از سال دام زنده نیاز به تغذیه دستی دارد و اگر صنعتی شود باید ۱۲ ماه از سال تغذیه دستی شود. درست است که در شیوه تولید صنعتی بهداشت و کنترل ها افزایش پیدا می کند  اما هزینه تغذیه بالاتر می رود بنابراین با صنعتی شدن نمی توان مشکل گوشت را در کشور حل کرد.

به گفته صدردادرس؛ پرورش دام سبک در در سه حوزه مدیریت بهداشت، مدیریت تولید مثل و مدیریت تغذیه مشکل دارد و این  موضوعات با آموزش و ترویج حل می شود و متاسفانه برنامه ای در این حوزه وجود ندارد.

همچنین در این رابطه علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی گفت: بنا به گزارش هایی که واحدهای صنفی عرضه گوشت ارائه دادند پیش از عید و در ایام نوروز خریدها خیلی ضعیف و بازار آرام و بسته بود و گوشت‌های وارداتی نیز نتوانست محرک بازار باشد و آن را تکان بدهد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: ایلنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *