اهم اخبار

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد: تولید سالانه ۷۰ میلیون قطعه شیرخشک نوزاد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

هانی تحویل زاده گفت: ماهانه حدود ۵ میلیون قوطی شیرخشک تولید می‌شود و از مجموع تولید ۷۰ میلیون قوطی در سال، ۴۰ تا ۵۰ میلیون قوطی در داخل مصرف و مابقی به بازار‌های عراق، افغانستان و سوریه صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ هانی تحویل زاده گفت: هم اکنون وضعیت بازار شیرخشک‌های رگولار، رژیمی و متابولیک با یکدیگر متفاوت است به طوریکه در تولید آن مشکلی نداریم، اما در خصوص شیرخشک‌های رژیمی با مشکلات گمرکی و بازار روبرو هستیم.

به گفته او، بنابر آمار ماهانه حدود ۵ میلیون قوطی شیرخشک تولید می‌شود، درحالیکه نیاز بازار کمتر از این رقم است؛ بنابراین از مجموع تولید ۷۰ میلیون قوطی در سال، ۴۰ تا ۵۰ میلیون قوطی در داخل مصرف و مابقی به بازار‌های عراق، افغانستان و سوریه صادر می‌شود.

تحویل زاده می‌گوید: قیمت کنونی شیرخشک در بازار‌های جهانی ۴ تا ۸ یوروست، در حالیکه قیمت شیرخشک بازار داخل نصف این رقم است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: با توجه به اختلاف قیمت شیرخشک داخل با بازار‌های جهانی، بخشی از شیرخشک تولیدی به بازارهای هدف قاچاق می شود، این موضوع کماکان تا نزدیک شدن قیمت به بازار‌های جهانی استمرار دارد. 

بنابر آمار ۸۵ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد وارداتی است و تنها ۱۵ درصد شیرخشک بدون چربی از داخل تامین می‌شود که با کاهش قانون مالیات بر ارزش افزوده از ۴ درصد به ۲ درصد، افزایش مجدد قیمت منتقی است.

بنابر گفته تحویل زاده، هم اکنون متوسط قیمت شیرخشک بازار داخل ۵۰ تا ۶۰ هزارتومان است که با اجرای قانون کاهش مالیات بر ارزش افزوده، قیمت ثابت باقی می‌ماند. اما مردم نگرانی در خصوص تامین شیرخشک نداشته باشند.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *