اهم اخبار

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک: ۲۸ هزار تن شیرخشک در کارخانه‌ها انباشت شده است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سیاوش سلیمی از انباشت ۲۸ هزار تن شیرخشک در کارخانه های تولیدی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیاوش سلیمی رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی گفت: هم اکنون حدود ۲۸ هزار تن شیرخشک در انبارها موجود است که برای رفع بحران فعلی دولت از اتخاذ تصمیمات خلق الساعه مبنی بر افزایش یا کاهش تعرفه باید اجتناب کند تا تولیدکننده در شرایط باثباتی بتواند به فروش محصول ادامه دهد.

به گفته او، بنابر آمار ماهیانه ۵ هزار تن شیرخشک در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، درحالی که با تولید حداقل ۱۲ هزار تن در ماه با مازاد ۷ هزار تنی روبه رو هستیم.

سلیمی می‌گوید: سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن شیرخشک تولیدی باید به بازارهای هدف صادر شود که در صورت عدم پرداخت مشوق صادراتی، افق روشنی پیش روی تولید نیست.

با توجه به برنامه دولت برای تخصیص تغییر نرخ ارز، افزایش نهاده‌های دامی و در نتیجه گران شدن محصولات لبنی، شیرخام بیشتری به سمت کارخانه های شیرخشک ناشی از کاهش تقاضا و قدرت خرید خانوار سوق داده می‌شود که در آن مقطع تولیدکنندگان شیرخشک برای استمرار تولید نیازمند مشوق صادراتی و سرمایه در گردش هستند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک می‌گوید: با گران شدن محصولات لبنی و تبدیل شیرخام تولیدی به شیرخشک، تقاضا کرده‌ایم که مازاد تولید خارج شود، در غیر این صورت با دپو و انباشت این محصول در کارخانجات تولید دچار مشکل می شود.

طبق روال سال‌های قبل کارخانجات شیرخشک در ماه‌های پایانی سال و فروردین با ترافیک شیر رو به رو هستند که با استمرار این روند تمایلی به تولید ندارند و در نهایت شیرهای دامداری عودت داده می شود که این موضوع ضرر هنگفتی وارد می‌کند.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *