اهم اخبار

رئیس انجمن تولیدکنندگان نبات خراسان رضوی:ظرفیت تامین نبات خاورمیانه را داریم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی گفت: در حال حاضر محصولات نبات انجمن تولیدکنندکان نبات استان به حوزه خلیج فارس، اروپا، کانادا و آمریکا صادر می شود.[/heading]

به کزارش اگروفودنیوز ،در نخستین نشست رسانه‌ای انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی که در حاشیه  بازدید از یکی از کارخانه‌های تولید صنعتی نبات واقع در شهرک صنعتی بینالود برگزار شد، اظهار کرد: سرانه مصرف نبات استان سالانه ۳۵ هزار و ۵۰۰ تن است که اعضای انجمن صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی ۶۵ درصد از این میزان یعنی ۲۳ هزار تن در سال تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه این انجمن ظرفیت تولید ۱۰ درصد از نبات مورد نیاز کشور را دارد، افزود: به طور کلی ۹۰۰۰ تن نبات در کارگاه‌ها و ۲۳ هزار تن در کارخانه‌های صنعتی تولید می‌شود.
رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی اظهار کرد: در این انجمن توانستیم با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی کنیم و به ازای هر نفر اشتغال مستقیم برای سه نفر نیز اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.
وی در ادامه با اشاره به تفاوت کیفیت نبات تولیدی در کارخانه‌ها به صورت صنعتی نسبت به تولید این محصول در کارگاه‌های سنتی، اظهار کرد: هدف از تشکیل این انجمن تولید نبات با کیفیت، سالم، استاندارد و با استفاده از روش‌های نوین تولید بوده و با توجه به این که نبات به عنوان یکی از مهمترین سوغات این شهر محسوب می‌شود از لحاظ معنوی نیز برای ما دارای اهمیت است.
رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی با بیان اینکه مصرف محصول سالم حق مصرف‌کننده است، عنوان کرد: تولید صنعتی با کیفیت بالا و بسته‌بندی مطلوب پتانسیل صادراتی این محصول را بالا برده است.
فرهاد سحرخیز افزود: از نگاه اقتصادی حرکت به سمت تولید به شیوه جدید نسبت به تولید نبات سنتی مقرون به صرفه نیست و روش صنعتی برای تولید نبات هزینه بیشتری دارد اما باید توجه داشت که در قبال این هزینه بیشتر مصرف‌کننده از کیفیت بهتری برخوردار خواهد شد. اختلاف قیمت نبات صنعتی و سنتی بیش از دو برابر است اما با توجه به اینکه صنایع غذایی تاثیر مستقیمی بر روی سلامت انسان دارد صرف این مقدار هزینه ارزشمند است.
وی در ادامه عنوان کرد: البته تولید سنتی را رد نمی‌کنیم چرا که تولید نبات ابتدا به صورت سنتی و کارگاهی بوده است به عبارت دیگر باید گفت در تولید صنعتی با استفاده از بهینه‌سازی و استفاده از روش‌های نوین حداکثر توان خود را برای توسعه تولید محصول سالم به کار گرفتیم.
دکتر سحرخیز تصریح کرد: امروز ارتباط صنعت با دولت بسیار نزدیک است اما متاسفانه احساس می‌کنم تغییر و تحولاتی که انتظار می‌رفت رخ دهد مغفول ماند چرا که اولویت دولت در ابتدا کنترل تورم بود و این امر باعث ایجاد رکود شد.

وی تصریح کرد: تشکیل انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان صنعتی نبات در واقع نشان دهنده آرمانگرایی افراد در بخش تولید نبات سالم و باکیفیت بوده که با استفاده از روش‌های نوین تولید برای بالابردن سلامت جامعه تلاش دارند.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن  تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی  با بیان اینکه مصرف نبات دارای یک تناظر یک به یک با مصرف چای دارد، خاطرنشان‌کرد: با توجه به مصرف بالای چای در کشور  اهمیت نبات بالا رفته امروز مشاهده می‌شود نبات تولیدی کشور به تمام کشورهای حوزه خلیج فارس، استرالیا، آمریکا و کانادا صادر شده و بستر بسیار مناسبی در این زمینه به وجود آمده و باید از آن استفاده کرد.

سحرخیز با بیان اینکه با رصد کردن وضعیت بازار داخلی و با اعتقاد به اینکه مصرف محصول سالم حق مصرف کننده بوده و مشکلاتی که در حوزه تولید سنتی آن وجود دارد اقدام به سرمایه‌گذاری و استفاده از شیوه نوین در خراسان رضوی به وجود آمده است، اظهار داشت: این اتفاق که در خراسان رضوی رخ داده نفی‌کننده روش‌های قدیمی نیست بلکه با انواع کالاهایی است که به روش‌های غیربهداشتی تولید می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید در نظر داشته باشند بسیاری از محصولات صنایع غذایی ارزان قیمت ممکن است خطرات جدی را برای سلامتی آنها به وجود می‌آورد، بیان‌کرد: با توجه به اینکه خراسان رضوی هم اکنون وارد کننده نبات از سایر استان‌ها است و این در حالی است که واحدها با ظرفیت واقعی خود کار نمی‌کنند.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن  تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی در ارتباط با استانداردهایی که برای تولید نبات وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون تنها استاندارد تشویقی وجود دارد و این محصول شامل استاندارد اجباری نسیت اما انجمن در نظر دارد که برای اعضای انجمن به صورت داخلی نوعی استاندارد را تدوین کرده و با همکاری برخی از ارگان‌ها تدوین این نشان در دستور کار قرار دارد.

دکتر فرهاد سحرخیز با اشاره به دیگر چالش‌هایی که در حوزه تولید نبات وجود دارد، خاطرنشان کرد: نیاز جدی به گمرک تخصصی صادرات نبات در خراسان رضوی دیده می‌شود تا کیفیت نمونه‌های صادراتی آن کنترل شده و افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی تنها استانی است که انجمن مربوط به تولیدکنندگان صنعتی نبات را تشکیل داده‌اند، گفت: تعاملاتی با سایر استان‌ها به ویژه اصفهان و قم وجود دارد تا بتوان انجمن ملی این محصول را ایجاد کرد.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن  تولیدکنندگان صنعتی نبات خراسان رضوی با اشاره به پیشنهاداتی که برای تقویت صنعت تولید صنعتی نبات می‌توان ارائه داد، خاطرنشان کرد: اجباری کردن استاندارد اجباری نبات، حذف و اصلاح روش اخذ مالیات بر ارزش افزوده، اجباری کردن گرفتن پروانه بهداشت توسط واحد، اختصاص گمرک تخصصی، تعامل با دانشگاهیان برای بهبود وضعیت صنعت و دیگر مواردی از این دست از جمله مواردی است که می‌توان به تقویت تولید نبات کمک دهنده باشد.

nabat1

 

۲

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *