اهم اخبار

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران: نیاز به واردات مرغ با تداوم مشکل تامین نهاده‌های دامی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: مشکل نهاده‌های دامی همچنان پابرجاست و اگر دولت با همین فرمان ادامه دهد بی تردید بهار سال آینده باید مرغ وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، مجید موافق قدیری در گفتگو با رسانه ملی در خصوص خبر دبیر ستاد تنظیم بازار کشور مبنی بر اینکه ”مشکل نهاده‌های دامی رفع و صد درصد نهاده‌ها تامین شده است»، افزود: یکی از مشکلات کشور این است که هیچ وقت آمار درست، شفاف ورسمی در بخش‌های مختلف دولتی ارائه نمی‌شود.
وی اظهارداشت: از ابتدای سالجاری تا به امروز باید چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار نهاده وارد کشور می‌شد که تا شنبه گذشته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کالا وارد شده است.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: یک میلیارد و ۶۵۷ میلیون دلار برای واردات نهاده‌های دامی توسط بانک مرکزی نه تامین و نه تخصیص داده شده است.
وی در ادامه افزود: هم اکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت فقط در گمرکات کشور وجود دارد که به دلیل عدم تامین، تخصیص و انتقال ارز ترخیص نشده است.
موافق قدیری اظهارداشت: آمار‌ها و همچنین وضعیت بازار، سخنان دبیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر رفع مشکل نهاده‌های دامی را تائید نمی‌کند.
وی تصریح کرد: متاسفانه کشور به لحاظ وضعیت نهاده‌های دامی در شرایط خوبی بسر نمی‌برد و بازار هم گواه این مطلب است.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: اگر دولت با همین فرمان بخواهد به سمت جلو برود بی تردید بهار سال آینده باید مرغ وارد کند.
وی افزود: ایران که هفتمین کشور تولید کنند مرغ دنیاست خود به واردکننده مرغ تبدیل می‌شود.
موافق قدیری بیان داشت: جدا از مرغ، کشور در تامین سایر محصولات پروتئینی نیز با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.
وی ادامه داد: توزیع قطره چکانی نهاده‌ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی عطش بازار را کم نخواهد داد.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: تولیدکنندگان همیشه بطور متوسط حداقل برای دو ماه مصرف دام و طیور خود نهاده در انبار‌ها ذخیره می‌کردنداما متاسفانه امروز این عدد به سه تا چهار روز رسیده است.
وی افزود: ضرورت ایجاب می‌کند با توجه به اهمیت موضوع انتقال ارز مورد نیاز نهاده‌های موجود در گمرکات، سرعت بالایی به خود گیرد و ترخیص کالا‌ها با شدت بیشتری انجام شودتا عطش بازار فروکش کند.
سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *