اهم اخبار

رئیس انجمن وارکنندگان سم و کود ایران: ترخیص کودهای وارداتی در انتظار تخصیص ارز

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سیدمهدی حسینی گفت: ۱۴۴ شرکت انواع کود را به اعتبار خودشان وارد کرده‌اند اما در انبارهای گمرک مانده است و ضرورت دارد بانک مرکزی ارز آن را اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از فارس؛ سیدمهدی حسینی با بیان این مطلب اظهار کرد: دو ماه است انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی و گلخانه‌ها وارد کشور شده و در انبارهای گمرک است، و ما منتظر اختصاص ارز مورد نیاز از سوی  بانک مرکزی ‌هستیم.

رئیس انجمن وارکنندگان سم و کود ایران افزود: در صورت تعلل احتمال اینکه این کودها در انبارها از بین برود وجود دارد،‌‌ با وجود وعده‌های مکرری که وزیر جهاد کشاورزی و معاون امور اقتصادی برای تخصیص ارز داده است، اما تا کنون عملی نشده است، وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید از نظر آنها مشکلی وجود ندارد اما بانک مرکزی تاکنون ارزی اختصاص نداده است.

وی با بیان اینکه ارز مورد نیاز برای ترخیص این کودها حدود ۶۰ میلیون یورو است، گفت:‌ در صورتی که این کودها از انبارها ترخیص نشود با کمبود کود در فصل کشت مواجه خواهیم شد و ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید محصولات کاهش می‌یابد.

حسینی با بیان اینکه ۱۴۴ شرکت داخلی با اعتبار خودشان این کالاها را وارد کرده‌اند، گفت:‌ انتظار می‌رود بانک مرکزی هم ارز مورد نیاز را پرداخت کند تا مشکلات کشاورزان برطرف شود.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران افزود: این کالاها به عنوان کالای اساسی، با ارز نیمایی وارد شود و انتظار می‌رود در این زمینه بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی همکاری بیشتری بکنند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته هم در کنگره کشاورزان جوان، مجری برنامه خطاب به وزیر جهاد گفت: دقیقا یک ماه پیش معاون امور اقتصادی قول داد تا دو سه روز آینده این ارز اختصاص یابد اما اکنون یک ماه از آن زمان می‌گذرد، و خبری نشد؛ در این جلسه برای تخصیص این ارز و ترخیص کودها از گمرک برای رفع مشکل کشاورزان با کمک وزیر، حضار صلوات فرستادند.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: فارس

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *