اهم اخبار

رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛ آمادگی ایران برای تجارت غذای حلال با همکاری مالزی

بدون دیدگاه

رئیس سازمان غذا و دارو از وزیر کشاورزی مالزی خواست با توجه به دغدغه ایران در حوزه روغن پالم نظارت های پیش از صادرات در مورد این محصول تشدید شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از مهر، بهرام دارایی در دیدار با وزیر کشاورزی کشور مالزی، گفت: به تازگی مراودات خوبی با کشور اندونزی در حوزه تبادل محصولات کشاورزی داشتیم که نوید بخش این است که بتوانیم همین مسیر را طی کنیم.

وی با اشاره به اینکه قوانین نظارت بر حوزه غذا در ایران بر اساس استانداردهای فائو، کدکس و ضوابط دقیق داخلی منطبق بر سبد غذایی مردم کشور است، اظهار کرد: آنچه در مراودات ما با کشور مالزی در حوزه غذا بسیار مهم است بحث ایمنی مواد غذایی، آلاینده‌ها، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ظرفیت‌های خالی صنایع غذایی دو طرف برای استفاده به نحو مقتضی است.

رئیس سازمان غذا و دارو یکی از موضوعات خیلی مهم در حوزه غذا را تجارت حلال دانست و گفت: علاوه بر کشورهای اسلامی تمایل زیادی در کشورهای غیر اسلامی به غذاهای حلال وجود دارد که این غذاها در کشورهای اسلامی تهیه می‌شود. بنابراین ما خیلی امیدواریم به وسیله تفاهم نامه‌هایی که بین ما منعقد می‌شود، بتوانیم با ایجاد کارگروه‌هایی در دو کشور استانداردهای این حوزه را تبادل کرده و با گسترش ظرفیت‌های آن بعد از توافق به عنوان بازار مشترک ارائه دهیم.

وی با تاکید بر چالش‌های ۱۰ سال اخیر در بحث روغن پالم، خاطرنشان کرد: افت و خیزهای بسیاری مربوط به این حوزه بین دو کشور وجود داشته است، در مورد این تجارت از دولت مالزی می‌خواهیم که به این موضوع توجه ویژه داشته باشد، چراکه یکی از دغدغه‌های ما کنترل صادرات این فرآورده است. ما تجربه بسیار موفقی با کشور هند در مورد انجام کنترل‌های لازم قبل از صادرات روی این محصول داشتیم که مانع صادرات محصولات کشاورزی با کیفیت پایین و تاریخ انقضای نزدیک به ایران می‌شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: مهر

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *