اهم اخبار

رئیس شورای ملی زعفران مطرح کرد:دسترنج زعفرانکاران در جیب سوداگر خارجی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس شورای ملی زعفران گفت: یکی از ضعف‌ها در صادرات زعفران این است که منافع خارجی را به منافع کشاورز ترجیح می‌دهیم. کشاورزان ما چه گناهی کردند که دست‌رنج و سود آنها را در جیب سوداگر خارجی بریزیم؟

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی،مهندس محسن احتشام در نشست هم‌اندیشی شورای ملی زعفران ایران که در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: کشاورزان و صادرکنندگان احساس رضایت ندارند و ناراضی هستند، همه معتقد هستیم که مزد واقعی خودشان را دریافت نمی‌کنند و قیمت زعفران با توجه به قیمت‌های بازار جهانی، ارز، قیمت سال‌های گذشته، هزینه‌‎های بالای نهاده‌های کشاورزی و هزینه زندگی کشاورزان به هیچ عنوان منصفانه نیست.

وی افزود: دلار ۲۸ هزار تومان بوده، اما زعفران ۳۰۰ دلار فروخته می‌شود. ما یک رسالت و مسئولیت اجتماعی داریم، گاه اگر فعالیت‌هایی در تضاد با منافع خودمان هست، باید برای منافع کشاورزان انجام دهیم. یکی از ضعف‌ها در صادرات زعفران این است که منافع خارجی را به منافع کشاورز ترجیح می‌دهیم. کشاورزان ما چه گناهی کردند که دست‌رنج و سود آنها را در جیب سوداگر خارجی بریزیم؟

احتشام ادامه داد: باید نگاه و مسئولیت اجتماعی را حاکم‌ کنیم، با هم یک تعهد اخلاقی انجام دهیم، زعفران را با قیمت تعیین شده به عنوان قیمت پایه از کشاورز بخریم و به قیمت پایه فروش صادر کنیم، اتحادیه صادرکنندگان زعفران نیز داور این صحنه باشد تا اگر من صادرکننده از خرید و فروش تخطی کردم، با من برخورد کند.

رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه صادرکننده‌های ما درگیر هستند و با خون دل و مشکلات زعفران را صادر می‌کنند، ارز را برمی‌گردانند و بازار را نگه می‌دارند، عنوان کرد: از همه مهمتر صادرکنندگان بازارنگه‌دار زعفران هستند.

وی بیان کرد: اگر صادرکنندگان همین بازار موجود را در جنگ اقتصادی نگه ندارند و این بازار را از دست دهیم، باید تقدیم کشورهای همسایه کنیم. تلاش صادرکننده‌ها در این وضعیت قابل تقدیر است. تولیدکننده و صادرکننده حمایت می‌خواهند، اگر هر دو حمایت شدند، در نتیجه هم‌افزایی ایجاد می‌کند و می‌تواند موقعیت خوبی برای هر محصولی ایجاد کند.

احتشام گفت: شورای ملی زعفران ساختمان و فضایی نداشته و تنها دو نفر پرسنل دارد، هزینه شورای ملی زعفران از محل بودجه تشکل‌های اتاق ایران تامین می‌شود و چیز دیگری نداریم. سال گذشته طرح جامع جهش تولید و صادرات را تقدیم وزارت صمت کردیم که ۶ ماه طول کشید تا این طرح تنظیم شود. ما درخواست داشتیم که اختیاراتی را به تشکل‌ها بدهند، زیرا واگذاری و تخصصی کردن یکی از اقدامات خوبی است که مشکلات بخش اقتصادی را حل می‌کند، اما مخالفت کرده و بیان ‌کردند این اختیارات حاکمیتی است و نمی‌توانیم به شورای ملی بدهیم.

رئیس شورای ملی زعفران خاطرنشان کرد: ما نظرات و پیشنهادات تجربی و فوق تخصصی می‌دهیم، اما تاکنون کدام یک از نظراتی که موافقت شده، نتیجه بدی داشته است؟ شورای ملی زعفران به درستی ایفای نقش کرده است. ما دستگاه‌های تصمیم‌گیر زیادی در کشور داریم که هر کدام پراکنده صحبت می‌کنند، اما ما در بخش خصوصی به جمع‌بندی رسیدیم و امیدواریم در بخش دولتی نیز به این نتیجه برسیم.

وی اضافه کرد: باید بر اساس تجربیات گذشته برنامه‌ریزی آینده را برای وضع مطلوب انجام دهیم تا تجربیات گذشته دیگر تکرار نشود و وضع زندگی، کار کشاورزان و قیمت به وضعیت مطلوب برسد. مشکل از خود ماست که ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کنیم، اما دیگران برای ما قیمت تعیین می‌کنند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *