اهم اخبار

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم: کشت نخود در ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های دیم کشور

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم گفت: در حال حاضر نخود در ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های دیم کشور کشت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صابر گلکاری با بیان این که کشت پاییزه و مکانیزه نخود موجب افزایش ۲ برابری محصول شده است، اظهار داشت: در کشت پاییزه به علت طولانی‌تر شدن دوره رشد، استفاده بیشتر و بهتر از نزولات آسمانی، زودرسی و مواجه نشدن با تنش آخر فصل، تولید نخود افزایش می‌یابد.

وی افزود: این مؤسسه ۵ رقم نخود شامل آتا، آنا، سعید، نصرت و منصور را برای کشت پاییزه و یا انتظاری نخود در مناطق سرد و معتدل معرفی کرده است که در این میان آتا و نصرت جدیدترین ارقام نخود دیم در کشور هستند.

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور‏، برداشت آسان و کاهش هزینه‌های تولید را از مزایای کاشت مکانیزه نخود دانست و بیان داشت: کشاورزان با کشت ارقام جدید و رعایت دستورالعمل‌های فنی قادر خواهند بود در هر هکتار بیش از یک تن محصول برداشت کنند.

معرفی ۱۲ رقم جدید برای مناطق مختلف دیم خیز کشور تا پایان سال جاری در مؤسسه تحقیقات دیم مراغه

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مؤسسه تحقیقات دیم مراغه‏، از معرفی ۱۲ رقم جدید برای مناطق مختلف دیم‌خیز کشور تا پایان سال جاری در مؤسسه تحقیقات دیم مراغه خبر داد.

گلکاری با تشریح اقدامات تکمیل شده زیرساختی در مؤسسه، به اهمیت واحدهای تحقیقاتی جدید در کاهش آسیب‌پذیری تولید در عرصه‌های دیم، افزایش پایداری در تولید و تسریع در معرفی ارقام جدید اشاره کرد و گفت: مؤسسه دیم از بدو تأسیس تا سال ۹۸ موفق به معرفی ۷۵ رقم در زمینه‌های غلات، حبوبات، گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی برای مناطق مختلف دیم‌خیز کشور معرفی شده است و در سال جهش تولید، با معرفی ۱۲ رقم جدید تا پایان سال جاری نقش مهمی در امنیت غذایی کشور خواهد داشت.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *