اهم اخبار

رئیس هیات‌مدیره انجمن پسته: سیاست‌های ارزی صادرات پسته را مختل کرده است

بدون دیدگاه

محمد صالحی گفت: به‌دلیل سیاست‌های ارزی دولت در مورد چگونگی برگشت ارز، تجار ایرانی توان صادرات پسته و رقابت در بازارهای خارجی را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایلنا؛ محمد صالحی، رئیس هیات‌مدیره انجمن پسته با بیان اینکه بخش زیادی از پسته پارسال روی دست تجار باقی مانده است، توضیح داد: به‌دلیل اینکه ما خریدمان را با ارز آزاد انجام می‌دهیم و پس از صادرات باید ارز برگشتی را به‌صورت نیمائی و با قیمت کمتر بفروشیم، این موضوع باعث می‌شود تا تاجران پسته با زیان‌های بالائی متضرر شوند و عملا توان صادرات و رقابت در بازارهای بین‌المللی را نداشته باشند.

وی گفت: این موضوع مشکل همه صادرکنندگان شده است، اما برای بعضی از صادرکنندگان و تجار پسته  حاشیه سود به حدی کم شده که عملا دیگر توان صادراتی وجود ندارد و اگر قرار است که پسته هم صادر شود باید فکری به حال این موضوع بکنند.

رئیس هیات‌مدیره انجمن پسته گفت: ما برای برگشت ارز هیچ مشکلی نداریم و متعهد می‌شویم که ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانیم اما مشکل در قیمت آن است و دولت نباید به دنبال این باشد که ارز برگشتی را با قیمت کمتری از ما بخواهد، به هر حال ما هم دچار زیان می شویم و معتقدیم که قیمت دستوری در همه حال اشتباه بوده و باعث بسیاری از مشکلات شده است.

به‌دلیل کمبود آب، افزایش تولید نداشته‌ایم

وی در مورد تولید پسته در ایران و پیش افتادن کشور آمریکا در تولید این محصول، گفت: متاسفانه در کشور ما به‌دلیل معضل کمبود آب، برای تولید مشکلاتی پیدا کرده ایم و به‌ همین دلیل کشوری مثل آمریکا در تولید پسته از ما پیشی گرفته است.

صالحی گفت: تلاش ما این است که بدون افزایش سطح زیر کشت، با روش‌های مناسب‌تر به‌باغی،  آبیاری، ارقام مناسب و… میزان تولید در واحد سطح را بالاتر ببریم؛ در این مورد خرده مالکی یکی از مشکلات اساسی باغ‌های ما است و این مسئله باعث شده که عملا راندمان مصرف آب و دیگر نهاده‌ها پائین باشد.

تولید حدود ۲۰۰ هزار تن پسته

وی با بیان اینکه سال گذشته میزان تولید پسته به ۱۸۰ هزار تن رسید گفت: البته سرمازدگی در برخی مناطق مقداری تولید را کاهش داده بود.

صالحی با بیان اینکه اواخر تابستان و با بررسی دقیق‌تر اوضاع می‌توان به برآورد دقیق‌تری برای تولید پسته امسال رسید، گفت: در حال حاضر برآورد اولیه ما این است که امسال برای این محصول ۲۰۰ هزار تن برداشت داشته باشیم که حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل رشد خواهد داشت.

وی با بیان اینکه آمریکا در حال حاضر با حدود ۵۰۰ هزار تن تولید پسته در رده نخست تولید پسته جهان قرار دارد، گفت: ما در تولید پسته پسرفت نکرده‌ایم بلکه به دلیل مشکلات کمبود آب نتوانسته‌ایم پیشرفت کنیم، اما آمریکایی‌ها پیشرفت خوبی در تولید پسته داشته‌اند.

رئیس هیات‌مدیره انجمن پسته عنوان کرد: تقریبا ۸۰ درصد پسته تولیدی ایران صادر می‌شود؛ در آمریکا هم حدود ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تن مصرف داخلی دارند و حدود ۴۰۰ هرار تن را به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

کاهش توان رقابتی در صادرات

صالحی در مورد چگونگی رقابت پسته آمریکا با محصول ایرانی در بازارهای جهانی گفت: در بعضی بازارها مانند کشورهای چین یا روسیه، چون برای پسته ایرانی معافیت‌های گمرکی بیشتری وجود دارد، شرایط برای پسته ایرانی بهتر است اما اتفاقی که می‌افتد، پسته آمریکایی در یک کشور ثالث با برچسب پسته ایرانی و با تعرفه گمرکی کمتر به کشور چین و روسیه صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه سیاست‌های دولت در برگشت ارز و حاشیه سود پائین صاردات پسته باعث شده که ما توان رقابتی کمتری داشته باشیم.

استان‌های پیشرو

 رئیس هیات‌مدیره انجمن پسته همچنین گفت: استان‌های کرمان، «خراسان»‌ها، یزد، فارس، سمنان و برخی استان‌های دیگر  بیشترین تولید پسته را دارند.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایلنا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *