اهم اخبار

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: لزوم رسیدن به خودکفایی در۴محصول کشاورزی/کنترل فساد در واردات برنج

بدون دیدگاه

محمدجواد عسکری گفت: رسیدن به خودکفایی در چهار محصول کشاورزی در کشور ضروری است و باید برای این کار برنامه ریزی کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از مهر، محمدجواد عسکری در نشست شورای کشاورزی خوزستان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین افزود: خودکفایی چهار محصول برنج، شکر، روغن و گندم ضروری است.

وی اظهار کرد: میزان برنج مورد نیاز کشور ۳.۲ میلیون تن است این درحالی است که میزان تولید این محصول در کشور ۲.۲ میلیون تن است و حدود یک میلیون تن وارد می‌شود که فسادهایی صورت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای کنترل فساد در زمینه واردات برنج باید به تولید بها داده شود؛ میزان اعتباری که برای واردات برنج هزینه می‌شود باید به تولید برنج اختصاص یابد و ظرفیت‌سازی شود.

عسکری ادامه داد: استان خوزستان و سه استان دیگر ظرفیت تولید برنج را دارند؛ با موافقت رییس جمهور برای مرحله نخست ۲۰ هزار میلیارد ریال برای زهکشی اراضی کشاورزی اختصاص یافته است که امیدواریم با این اقدامات نیازمندی‌ها تامین و واردات کاهش یابد.

وی گفت: نیاز کشور به شکر ۲.۲ میلیون تن است این در حالی است که میزان تولید چغندرقند و نیشکر ۱.۵ میلیون تن است و در واقع حدود ۷۰۰ هزار تن کم داریم که باید با روش‌های به‌زراعی و به‌نژادی جبران شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شورای قیمت‌گذاری که مجلس تصویب کرد توانست جایگاه خود را پیدا کند و تصمیم‌گیری از پایین به بالا انجام می‌شود البته اشکالاتی وجود دارد که بررسی خواهد شد.

عسکری گفت: تلاش می‌شود با پرداخت مطالبات گندم، رضایت نسبی کشاورزان حاصل شود، زیرا اگر در تولید و تامین نان کشور خللی وارد شود مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: دولت مکلف به اجرای شورای قیمت‌گذاری است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: مهر

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *