اهم اخبار

روند رو به رشد صید غیرمجاز آبزیان در کشور

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]فرمانده یگان حفاظت شیلات کشور با معرفی استان های پیشرو در صید غیر مجاز ، اقدامات یگان حفاظت شیلات را در حراست از منابع آبزی تشریح کرد.[/heading]

به گزارش سرویس انتظامی ایسنا، سرهنگ اکبر شاولی پور در معرفی استان هایی که بیشترین کشفیات صید غیر مجاز را دارند، گفت: گفت : در استان های شمالی “گلستان” و استان های جنوبی “خوزستان” از بیشترین کشفیات برخوردارند و بیشترین دستگیری ها نیز در استان های شمالی صورت گرفته است.

وی در خصوص روند صید غیرمجاز در کشور، بیان داشت: با توجه به اینکه منابع دریا تمام شدنی و محدود است ، متاسفانه در حوزه” فرهنگ سازی حفاظت از منابع آبزی ” اقدامات مناسبی انجام نشده است و قوانین قهریه در برخورد با متخلفین نیز کافی نبوده لذا در خصوص صید غیر مجاز با روند رو به رشدی روبرو بوده ایم.

فرمانده یگان حفاظت شیلات کشور اضافه کرد : باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت بگیرد و با فراهم کردن بستر آگاه سازی ساحل نشینان و مردم ، تبعات صید غیرمجاز به مردم معرفی شود.

وی با تاکید بر اینکه در این راستا نیازمند سرمایه گذاری جدی در امر “فرهنگ سازی حفظ منابع آبزی” هستیم ، مطرح کرد : هرچند متولی حوزه حفاظت از منابع آبزی، سازمان شیلات است اما نیروی انتظامی و یگان حفاظت در حد بضاعت در این راستا برنامه ها و تمهیداتی ویژه ای داشته است.

فرمانده یگان حفاظت شیلات کشور با اشاره به برنامه های سازمان یگان حفاظت در راستای حمایت از منابع آبزی گفت : در این راستا یگان حفاظت شیلات با تعریف دو بخش در برنامه های ” کوتاه مدت ” و ” بلند مدت ” اقداماتی دارد.

سرهنگ شاهولی پور اضافه کرد: با توجه به اینکه صید به بخش خصوصی واگذار شده، مشارکت بهره برداران در امر حفاظت در دستور کار این یگان در بخش برنامه های کوتاه مدت تعریف شده است ،در این راستا ، نشست ها و جلساتی با بخش خصوصی و بهره برداران مجاز منابع آبی برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری های نوین نیز از دیگر برنامه ها ی این یگان است ،عنوان کرد : تجهیزات و امکانات یگان حفاظت اعم از شناورها باید به روز شود، هم چنین در این حوزه تغییر تاکتیک نیز باید صورت گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد : متأسفانه به دلیل کمبود نیرو در کلیه بنادر و استان های ساحلی نیروهای این یگان مستقر نیستند و لازم است در این راستا اقدام شود و باید با همکاری دریابانی در سطح تمام بنادر صیادی به خصوص در جنوب کشور نیروهای مجرب مستقر شود.

فرمانده یگان حفاظت شیلات بر استفاده از تکنولوژی های روز و پایش نامحسوس دریا تاکید کرد و بیان داشت: کنترل و حفاظت نباید تنها به نیروی انسانی محدود شود و باید به سمت تجهیز امکانات برویم. در کنار تغییر “تاکتیک”، با تغییر “تکنیک ها “نیز باید روش های نوین را جایگزین کنیم و از روش سخت افزاری به سمت نرم افزاری حرکت کنیم.

براساس گزارش سایت پلیس، سرهنگ شاولی پور با اشاره به اینکه پایش نامحسوس و نصب دوربین ها به کنترل و حفاظت منابع آبزی کمک می کند، بیان داشت: امروز حفاظت و حراست از مرزهای دریایی ، با استفاده از تجهیزات نوین و پیشرفته، بر عهده دریابانی مرزبانی است، لازم است در این یگان نیز به روز شویم.

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *